btbilgi

2005 yılından beri TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları düzenlenmekte. TÜBİTAK tarafından organize edilen yarışma normalde Türkiye’de ve yurt dışında öğrenim gören tüm üniversite öğrencilerine (lisans, yüksek lisans, doktora) açık iken, bu sene lise öğrencilerinin katılımına da açılmış durumda. Yarışmanın amacı temiz enerji kaynaklarının otomotiv sanayiinde kullanımını yaygınlaştırmak ve alternatif enerjilerin araç teknolojilerinde kullanımı konusunda kamuoyunun ilgisini çekerek farkındalık oluşturmak.

Hedef ise tasarımından teknik donanımına kadar en verimli araçların oluşturulması, öğrencilerin araç teknolojileri konusunda bilgi birikimi ve deneyim kazanması ve konuyla ilgili araştırma yapıp dünyadaki gelişmeleri takip etmesi olarak özetlenmekte. Yarışmalar iki kategoride yapılmakta, ‘Elektromobil’ (batarya beslemeli elektrikli araç) ve ‘Hidromobil’ (hidrojen enerjili elektrikli araç). Her iki kategoride de birincileri 50 bin TL, ikincileri 40 bin TL ve üçüncüleri de 30 bin TL’lik maddi ödüller beklediği açıklanmış.

Efficiency Challenge: En verimli aracı yapana 50 bin TL ödül

Hem dünyada hem de ülkemizde geleceğin teknolojilerinden olan elektrikli araçlar konusunda yoğun Ar-Ge çalışmaları yürütülüyor. Bu tür yarışmalar sayesinde hem bataryalı hem de hidrojen enerjisiyle çalışan araçlarla ilgili yerli üretimin artırılması ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi mümkün olabilecek. Günlük hayatta elektrikli araçların kullanımı yavaş yavaş yaygınlaştıkça, bu konudaki tüketici bilincinin de oturması beklentisi mevcut.

İşin içinde Ar-Ge süreci de olan Efficiency Challenge yarışmasında katılımcıların eserleri gelişme raporu, teknik tasarım raporu ile sürüş videosu ve yarış puanlaması olarak üç farklı aşamada değerlendiriliyor. Elektromobil ve Hidromobil kategorilerinde, enerji tüketimi hesaplanarak yapılan final sıralamasına göre ise performans ödülleri veriliyor. Seçilen araçların final yarışı Intercity İstanbul Park Formula1 Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek. Dereceye girenler 21-26 Eylül 2021 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek TEKNOFEST etkinliğinde ödüllerini Sn. Cumhurbaşkanımızın elinden alacaklar.

TEKNOFEST kapsamında bu yıl 35 farklı yarışma düzenlendiği, bunların arasında yer alan Karma Sürü Simülasyon, İletişim Teknolojileri, Savaşan İHA, Yapay Zeka, Kültür ve Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Tarımsal İnsansız Kara Aracı, Sanayide Dijital Teknolojiler yarışmalarının 2021 yılında ilk kez düzenleneceği aktarılmakta. Tüm yarışmalarda dereceye girmeye hak kazanan takımların, toplamda 5 milyon TL’nin üzerinde ödül kazanacağı da belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.