btbilgi

Sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) ve artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) teknolojileri uzun zamandır geliştirilmekte. Ancak işe yarar ürünler son birkaç yıl içinde tüketiciye kadar indirilebilir hale geldi. Geçtiğimiz yıl bu gözlükler yavaş yavaş kablolarından da kurtulmaya başladılar. Ürünler ve onlarla sunulan hizmetler ayağa kalkamaya başlayınca, büyük isimler de bu pazara girmek için hazırlığa giriştiler. Apple da bunlardan biri.

Bloomberg sitesindeki bir habere bakılırsa, Apple firması Apple Watch’tan bu yana ilk önemli ürününü hazırlıyor. Habere göre bu cihaz sınırlı artırılmış gerçeklik kapasitesine sahip bir VR gözlüğü olacak. Cihazın 2022 yılında piyasaya sürülebileceği, ardından da özel bir AR gözlüğü gelebileceği belirtiliyor. Ne yazık ki cihazlarla ilgili ayrıntılı bilgi, pazara çıkış tarihi veya fiyatlandırma verilmemiş.

Şimdilik bildiğimiz şey, sanal gerçeklik gözlüğünün ‘yüksek kaliteli’ olacağı, ‘niş bir tüketici kitlesine hitap edeceği’ ve ‘rakiplerin ürünlerinden çok daha pahalı’ olacağı. Hatta ürün öyle üst bir segmentte olacakmış ki, Apple’dan ismi verilmeyen kaynaklar bir mağazada cihazdan günde belki bir tane satılacağına inandıklarını ifade ediyorlar. Bu da dünya çapında yılda ancak 180 bin civarı gözlük satılması anlamına geliyor denilmekte.

Haberde yüksek fiyatın sebebi olarak, gözlüklerde Apple’ın en yeni Mac bilgisayarlarında da kullandığı ve kendi üretimi olan M1 çipinin yer alması ihtimali gösteriliyor. Apple’ın “en gelişmiş ve güçlü” şeklinde lanse ettiği bu ARM tabanlı çipler bir dizüstüne yeterli ise, bir sanal gerçeklik gözlüğüne de fazlasıyla yetecektir yorumu yapılmış. Burada teknik sorunlardan biri, cihazın aktif soğutmaya mı, yoksa pasif soğutmaya mı sahip olacağı. Bu konuda farklı fikirler haberde sunulmuş.

ZDNet sitesi ise Apple’ın böyle pahalı ve yüksek profilde bir VR cihazı geliştirebilecek kapasitede olduğuna emin gibi görünüyor. Fakat kendi haberlerinde bu gözlük cihazları ile ilgili iki konuya parmak basmışlar. Birincisi, Apple’ın reçeteli lensler içeren cihazların satışıyla ilgili olarak aşması gereken teknik ve yasal engeller olduğu. Diğeri ise, donanım üretilip satışa çıktıktan sonra onu destekleyecek içeriklerin sağlanması noktasındaki belirsizlikler. Bunlarla ilgili ayrıntıları ise ancak zaman ilerledikçe göreceğiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.