btbilgi

Uçan dronlar her geçen sene daha becerikli oluyor ve günlük hayatta daha çok işe yarar hale geliyorlar. Şimdiye kadar uçan dronların hava fotoğrafçılığında, volkanları gözlemlemede, elektrik hatlarını ve binaların çatılarını tetkik etmede ve sağlık kurumlarına acil ilaç transferlerinde kullanıldığını gördük. Şimdi helikopter tipi bu dronların iş alanlarına bir de güvenlik görevlisi eklendi. Kapalı alanlarda çalışacak şekilde tasarlanmış Tando, tüm gece boyunca gözünü bile kırpmadan çalışabilecek.

İsrail kökenli startup şirket Indoor Robotics’in geliştirdiği Tando, ilk bakışta şık hatlara sahip dört pervaneli bir uçan dron olarak algılanabilir. Bu cihazın en önemli özelliği ise GPS’in işe yaramadığı kapalı alanlarda kendi kendine uçup, hiç bir yere çarpmadan devriye gezebilmesi. Normalde geleneksel uçan dronlar açık havada çalışmak için tasarlanmışlardır. Entegre GPS modülleri sayesinde kolaylıkla otonom hareket edebilirler, paket taşıyabilirler veya istenen rotalarda uçarak havadan çekim yapabilirler.

Tando sistemi ise iç mekanlarda uçmak için tasarlandığından, diğerlerine göre farklı özelliklere sahip. Öncelikle bu dronların tavana monte edilen sabit bir evi, yani şarj istasyonu var. Devriye gezmediği veya şarjı biteceği zaman, kendisine atanmış olan tavan istasyonuna uçuyor. Patentli tutunma tekniği ile oraya sabitleniyor ve bataryasını dolduruyor. Akşam olup da çalışanlar evlerine gittiklerinde kendi kendine çalışıyor, kendini şarj istasyonundan çıkartıp ortalıkta gezinmeye başlıyor.

Bir güvenlik görevlisi gibi çalışabilmesi için önemli yeteneklere sahip. Mesela binada bulunan diğer uçan dronlarla birlikte hareket edip, kendilerine belirlenmiş alanları taramaları gibi. Böylece sistem kolayca ölçeklendirilebilmekte. Küçük ofislerde veya binalarda tek uçan dron kullanılabilir. Veya geniş alanlar, büyük binalar için çoklu dronlar bir filo olarak tanımlanabilir.

Tando dronları devriye sırasında hem optik hem de termal görüntüleme kameraları ile tarama yapıyorlar. İşin güzel kısmı, tavan istasyonlarına takılı iken bile gözlem yapmaya devam edebilmeleri. Taramalarından elde ettikleri video bulut tabanlı bir sunucuya aktarılıyor ve anlık şekilde yapay zeka tabanlı algoritmalar ile işleniyor. Eğer sistem sıradışı bir şey veya ofiste olmaması gereken birini saptarsa, sistem yöneticisi anında özel uygulaması aracılığıyla bilgilendirilmekte.

GPS yerine görsel navigasyon, nesne tanıma ve LIDAR benzeri teknolojilerin bir kombinasyonunu kullanarak otonom hareket edebilen uçan güvenlik görevlilerinin piyasaya ne zaman çıkacağı veya sistemin fiyatının ne olacağı henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.