btbilgi

Aslında siber güvenlik dünyasının her anı, her ayı ve her yılı birbirinden farklı geçiyor. Fakat yıllık incelemeler sonucunda belli eğilimleri görmek ve gelecekte buna uygun önlemleri almak mümkün. Geçtiğimiz sene salgının da katkıda bulunduğu düşük küresel güvenlik ortamı, siber suçluların yılın ikinci çeyreğinden itibaren operasyonlarını genişletmelerine fırsat verdi. 2020’de yükselme eğilimi gösteren kategorilerden biri de, kötü niyetli yazılım kullanılan saldırılar oldu.

Ağ güvenliği ve zekası firması WatchGuard, yeni bir raporunda geçtiğimiz sene Türkiye’de görülen siber güvenlik vakalarını analiz ettiği incelemesinin sonuçlarını paylaşmış. Buna göre hackerler 2020 yılının belirli aylarında fazladan yoğun mesai harcamışlar gibi görünüyor. WatchGuard Tehdit Laboratuvarı’ndan alınan bilgilere bakılırsa, geçen yıl Türkiye’de kötü amaçlı yazılım saldırıları en çok Mayıs ayında gerçekleşmiş.

Raporda, Türkiye’de 2020 boyunca gerçekleşen 1,5 milyon kötü niyetli yazılım saldırısının yaklaşık üçte birinin Mayıs ayında yaşandığı aktarılıyor. Ağ saldırıları kategorisinde ise siber suçlular en çok yaz ortası, yani Temmuz ayında aktif olmuşlar. Uzmanlar artışın sebebini, Mayıs ayında uzaktan çalışma sistemine geçişlerin hızlanmasına ve alelacele geçişlerin yapılmasına bağlıyorlar. Bu hızlandırılmış süreçte oluşan güvenlik eksikleri, işletmelerin siber saldırılara daha fazla hedef olmasına yol açtı denilmekte.

Mayıs ayında WatchGuard sistemleri günde yaklaşık 15 bin’e yakın kötü amaçlı yazılımı engelleyebilmiş. Yıl boyunca durdurulan 1,5 milyon adet kötü amaçlı yazılım saldırısının 460 bin’den fazlasının Mayıs ayında gerçekleştiği bilgisi veriliyor. En fazla karşılaşılan yazılım türü ise Truva atı kategorisinde. Bu türden analizlerin işletmeler ve çalışanları açısından önem taşıdığı, böylece sonraki senelerde hangi noktalara dikkat edileceğine dair kurumlara ipuçları verilebildiği notu düşülmüş.

Geçtiğimiz Temmuz ayında artan ağ saldırıları da, kurumlar açısından önem taşıyan bir başka konu olarak ön plana çıkartılmış. Yaz aylarında salgın kurallarının dışına çıkılması, farklı noktalarda çalışma süreçlerinin oluşması bu saldırıları azdıran ana etkenler olarak ifade edilmekte. Her gün yaklaşık 1.000’e yakın ağ saldırısının gerçekleştiği Temmuz’da, en çok karşılaşılan saldırı tipi ise kaba kuvvet tekniklerinin kullanıldığı ‘Brute Force Login’ saldırıları olmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.