btbilgi

Eski ABD Başkanı Donald Trump’un altına imza attığı en dikkat çekici düzenlemelerden biri, ABD’yi Paris Antlaşması’ndan tek taraflı şekilde çekmesi olmuştu. 2016 yılında dünya üzerindeki neredeyse her ülke tarafından imzalanan antlaşma, sera gazları emisyonunu azaltmayı ve küresel ısınmayı durdurmayı amaçlamaktaydı. 2017 yılında ABD’nin antlaşmadan çekileceği açıklanmış ve 2020 yılında da bu karar devreye sokulmuştu. Dün yemin töreni ardından 46’ıncı ABD Başkanı olan Joe Biden, daha başkanlığının ilk saatlerinde kararı geri çeviren bir idari emir imzaladı.

Joe Biden yemin törenindeki konuşmasında bu konuya şu sözlerle dikkat çekmişti: “Gezegenin kendisinden bir hayatta kalma çığlığı geliyor. Bu çığlık şu andaki durumdan daha umutsuz ve daha net olamaz”. Başkanlığının ilk işlerinden biri olarak da ABD’yi tekrar Paris Antlaşması düzenlemelerine uyacak yola sokan emri onaylamış durumda. Bu emir sayesinde, Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci karbondioksit emisyonu yayıcısı olan ABD’nin, son dört yıldaki olumsuz çevre koruma politikalarının tamamen tersine çevirilmesi bekleniyor.

2015 yılında Paris Antlaşması’nın oluşturulmasında büyük emeği bulunan eski Başkan Barack Obama’nın danışmanlarından olan John Podesta, Reuters’e şu açıklamayı yapıyor: “Oval Ofis’te bir iklim inkarcısı ile son dört yıldır çok ciddi bir şekilde yoldan çıktık. Uluslararası arenaya kredibilite açığı ile geri giriyoruz.”

Bu gelişme dışında Joe Biden başkanlığının ilk gününde, eski Başkan Donald Trump’ın iklim değişikliği konusundaki iyileştirmeleri iptal eden tüm eylemlerini gözden geçirmek için kapsamlı bir emir de imzalamış durumda. Reuters ayrıca Trump tarafından onaylanan Kanada’daki Keystone XL petrol boru hattı projesinin geri çekilmesini ve Alaska Ulusal Vahşi Yaşam Parkı’da gerçekleştirilmesi petrol ve gaz faaliyetlerinin iptaline ilişkin emirler de geleceğini haberinde aktarıyor.

Trump yönetimi boyunca, küresel ısınmanın en yıkıcı etkilerinden kaçınmak için bilim insanlarının gerekli olduğunu defalarca söylediği hızlı ve kesin kararların alınması mümkün olmamıştı. Buna bağlı olarak, haberde Biden’in ABD’yi 2050 yılına kadar bir net sıfır emisyon ülkesi haline getirecek yola girme sözü verdiği de hatırlatılmakta. Ne yazık ki bunun gerçekleştirilebilmesi için gerekli kararların önünde ulusal politik fikir ayrılıklarının ve fosil yakıt devlerinin çıkarlarının durduğu ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.