btbilgi

Her geçen gün evlerimizde kullandığımız internet bağlantılı cihazların sayısı artıyor. Tüm modern elektronik cihazlar daha pratik olduğu için kablosuz bağlantı özelliği ile gelmekte. Geçtiğimiz seneki salgında evlerden çalışmak ve eğitim almak zorunda kaldığımız için akıllı cihazların hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını daha iyi anladık. Tüm bunları birbirine bağlayan ağlar ise router (yönlendirici) cihazlar üzerinden akıyor. Bir araştırmaya göre, ev ağları için hayati öneme sahip yeni nesil akıllı router ürünlerinde bazı problemler var.

Siber güvenlik kuruluşu ESET, Wi-Fi ağı üzerinden internete bağlanan akılı cihazların hepsinin aynı performansı veremediğini hatırlatmış. Evlerin farklı odalarından ağa bağlanan cihazlar, sabit bir noktada duran router üzerinden geçen internet trafiğini aynı verimlilikle alamayabiliyor. Yeni nesil akıllı router şebekeleri ise, bu karmaşık trafiği daha başarılı şekilde yönetebilmek için çeşitli özellikler barındırmakta. İşte sorun da tam burada çıkıyor.

Akıllı routerlar evdeki her cihaza daha hızlı internet sağlayabilmek için her cihazı ayrı ayrı takip etmek ve anlık performans ölçümü yapmak zorunda. Bu cihazlar sinyal yayılım sorununun yaşandığı anları belirliyor ve sorunları otomatik biçimde çözmeye çalışıyor. Mesela farklı odalara birçok küçük ağ düğümleri yerleştirilerek sinyal yayılımı karşılaştırılmakta. Ayrıca kullanıcı bir odada ayakta durduğunda sinyal yayılımını etkiliyor ve router ürünleri bu türden senaryoları çözmeyi de öğreniyorlar. Bunun için de, evdeki her insanın nerede olduğunu bilen birer hareket detektörü yeteneğine sahipler.

ESET’in güvenlik raporunda akıllı router ürünlerinin genelde internet servis sağlayıcıları (ISP) tarafından uzaktan yönetilebilmesi için bir bulut bileşenine sahip olduğu aktarılmış. Ne yazık ki bu cihazların güvenlik önlemleri yeterince sağlam uygulanmazsa, bu uzaktan bağlantı özelliği kötü niyetli kişilerin ev ortamını gözlemesini sağlayan bir araca dönüşebilmekte.

Raporda uzaktan yönetim sorunlarının, günümüzde saldırılara en açık uç nokta cihazları için neredeyse en üst sıradaki problemlerden biri olduğu belirtiliyor. Uzaktan yönetim kanalları ISP kurulum ekipleri tarafından kurulum işlemini hızlandırmak adına varsayılan olarak ayarlandığından, uzaktan yönetim sistemi siber suçlular için yepyeni fırsatlar doğurmakta deniliyor.

Router cihazlarındaki kontrol panellerinin ev ağına bağlı her cihazı, bu cihazların sinyal gücünü, veri aktarım hızlarını, ziyaret edilen siteleri, ne kadar süre online olduklarını ve benzeri öğeleri gözlemek amacıyla siber saldırganlar tarafından kullanılma ihtimaline dikkat çekilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.