btbilgi

Amatör astronomi meraklılarının bu hobilerini desteklemek için yaptığı şey genelde evlerine bir teleskop almak olur. Ucuz veya pahalı olsun farketmez; teleskoplar uzayı, gezegenleri ve yıldızları gözlemlemek için harika aletler. Akıllı telefon ve tabletlerin gelişmesi ile astronomi meraklıları için birçok mobil uygulama da piyasaya çıktı. Yıldız kümelerini, Ay’ı veya gözkyüzü cisimlerini incelemek için kullanılan bu uygulamalar işleri pratikleştirdi. Şimdi ise teleskopları ve uygulamaları birleştiren teknolojik bir ürün var: Stellina.

Fransız startup firma Vaonis’in tasarladığı Stellina, teleskop ve dijital kamerayı bir araya getiren ve bunu parmaklarımızın ucuna pratik şekilde sunan bir çözüm. Şirket bu akıllı ve tam otomatik gökyüzü keşif sistemi ile gözlem deneyimini yeniden tasarlayarak, amatör astronomi dünyasında devrim yaratmayı hedefliyor. Stellina’nın kullanımı çok kolay. Cihazın ayarlanabilir tripod ayaklarını açıp, açık havada uygun bir noktaya yerleştiriyorsunuz. Cihaz çalıştırıldığında entegre GPS sistemi ve yıldız tanıma teknolojisi devreye giriyor. Önce kendini kalibre ediyor ve Dünya üzerinde nerede olduğunu saptıyor. Ardından gözlem başlayabilir.

Firmanın kendine özel mobil uygulaması ile gözlem istasyonunu eşleştirdiğinizde, uzayı keşfetmek için hazırsınız. Kullanıcılar uygulama üzerinden gökyüzünde bakmak istedikleri noktayı, mesela bir gezegeni veya yıldız kümesini seçebilirler. Cihaz kendini ayarlayacak ve istenen noktayı takip etmeye başlayacak. 10 bin mAh kapasiteli bataryası tam dolu olduğunda 5 saatlik gözlem süresine sahip. Ayrıca baktığınız yerin 6,4 MP’lik (3096 x 2080 piksel çözünürlük) fotoğraflarını çekebilirsiniz. Stellina’nın çoklu kullanıcı modu sayesinde 10 akıllı cihaz aynı anda bağlanıp gökyüzü gözlemine canlı şekilde ulaşabiliyor.

Vaonis’in bir diğer gözlem istasyonu cihazı olan Vespera ise daha küçük ve taşınabilir bir model olarak sunulmakta. ‘Dünyadaki en hafif ve en küçük akıllı teleskop’ olarak lanse edilen Vespera sadece 5 kilogram ağırlığında ve sırt çantasında bile rahatça taşınabiliyor. Bu seneki CES 2021 tüketici elektroniği fuarında inovasyon ödülü kazanan küçük dijital teleskop, doğal olarak abisinden daha düşük çözünürlüğe (1920 x 1080 piksel, 2MP) sahip. 4 saatlik kullanıma sahip olan Vespera şu anda önsiparişle pazara çıkmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.