btbilgi

COVID-19 salgını yüzünden dünya üzerindeki tüm kurumlar bir şekilde olumsuz etkilendi. Büyük işletmeler organizasyonel sıkıntılar yaşarken, küçükleri de hayatta kalma mücadelesi verdiler. OECD’nin bir araştırmasına göre bazı ülkelerde küçük şirketlerin yüzde 90’a varan kısmı salgın nedeniyle üretim, satış ve gelirlerde düşüş, hatta tamamen kapanma yaşamak zorunda kalmış. Bunların yarısı (yüzde 51 oranla) çok fazla etkilendiklerini, yaklaşık üçte biri (yüzde 38 oranla) ise orta seviyede olumsuz etkilendiklerini söylüyor. Küçük işletme çalışanları ise kurumlarının kriz yaklaşımlarına göre farklı deneyimler yaşamışlar.

Kaspersky’nin araştırma firması Censuswide ile yaptığı bir çalışma, salgında çalışanların yaşadığı sıkıntıları ve bunların aşılma yöntemlerini odağa alıyor. ‘Own Your Future’ (Geleceğinize Sahip Çıkın) başlıklı araştırma raporuna bakılırsa, salgın aylarında evlerinden çalışan herkes sosyal yardım, internet desteği veya telefon faturalarının karşılanması gibi ek faydalara yönelik destek beklentilerinde sıkıntılar yaşamış. Raporda işaret edilen bulgu ise, küçük işletmelerdeki çalışanların diğerlerine kıyasla göreceli olarak daha şanslı olduğunun ortaya çıkması.

Araştırmanın Türkiye ayağından bazı bulgular da aktarılmakta. Türkiye’deki küçük işletme çalışanlarının yüzde 45’i bu konularda destek isterken, orta ölçekli işletmelerin çalışanlarında bu oranın yüzde 58’e çıktığı saptanmış. Uzaktan çalışabilmek için doğru ekipmanın ve BT araçlarının sağlanması, yine hem küçük (yüzde 48 oranla) hem de orta ölçekli (yüzde 53 oranla) şirketlerdeki çalışanların talep ettiği bir diğer önemli destek.

Raporun ön plana çıkardığı bir başka nokta, insanların karantinada mahrum kaldıkları kişisel iletişimi çok özlüyor olmaları. Küçük işletmelerdeki çalışanların yüzde 20’si ve orta ölçekli şirketlerde çalışanların yüzde 24’ü uzaktan çalışırken meslektaşlarıyla daha fazla sayıda kişisel temas noktasına sahip olmayı istediklerini söylemişler.

Rapora göre duygusal veya psikolojik desteğe neredeyse tüm işletmelerdeki çalışanların ihtiyacı var. Türkiye’de bu oran küçük kuruluşlarda yüzde 23 olmuş. Büyük ölçekli işletmelerde ise talep yüzde 30’a yükseliyor. COVID-19 salgınının yalnızca insanların işlerini ve günlük yaşamlarını etkilemekle kalmadığı, aynı zamanda kendilerinin ve sevdiklerinin sağlığı konusunda endişelenmelerine de yol açtığına dikkat çekilmiş. Bunun da çalışanların geleceğe yönelik olumlu bakış açısını kaybetmelerine neden olduğu aktarılmakta. İşletme yönetimlerine bununla ilgili verilen tavsiye, ruh sağlığı desteğinin tüm çalışanlar için önemli olabileceği ve bu konunun atlanmaması gerektiği.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.