btbilgi

ülkemizin kamu sektöründeki dijital dönüşüm yolculuğunu ele alan ‘İleri Analitiğin ve Yapay Zekanın Gücü ile Kamuda Dijital Dönüşüm Yol Haritası’ araştırmasının sonuçları yayımlandı. SAS’ın katkılarıyla IDC Türkiye tarafından kamu sektörü odaklı yönelik gerçekleştirilen rapor, dijital dönüşüm sürecinin gidişatı ve ayrıntılarına yoğunlaşmakta.

Rapora göre günümüzde kamu kurumları dijitalleştikçe büyük veri ve analitik çözümlerine başvurmaya başladılar. Bu teknikler kurumal açısından kurum ihtiyaçlarını bütünsel olarak anlamak, uygun hizmetleri ve bilgileri sağlamak ve operasyonlarla hizmetleri optimize etmek için değerlendirilmekte. Kamu kurum ve kuruluşlarının verilerini yönetmek ve daha bilinçli kararlar alabilmek için yapay zeka ve makine öğrenmeden de faydalandığı belirtilmiş.

Araştırma raporunda yer verilen ve küresel çalışmalardan elde edilen önemli bazı veriler şöyle özetlenmekte:

  • 2024 yılına gelindiğinde dünya çapında 143 ZB veri oluşturulacak ve tüketilecek.
  • Bu veri yığınının potansiyel değerinin 430 milyar dolara varması mümkün.
  • 2022’ye kadar kamu kurumlarının yarısı (yüzde 50 oranla) en az bir kamu sektörü veya ekonomisi için anlamlı açık veri platformlarına sahip olacak. Bu da hizmet iyileştirmelerine, yeniliğe ve şeffaflığa izin verecek.
  • IDC’ye göre tüm dünyada yapay zeka teknolojilerine olan harcama, 2021 yılı için yıl bazında yüzde 17,1 oranında bir büyüme gösterecek. Toplam rakamın ise 183,3 milyar dolara ulaşması tahmin edilmekte.
  • 2020 yıl sonu itibariyle dünya çapındaki sadece kamu sektöründe gerçekleşmiş olan yapay zeka harcamalarının büyüme oranı yıl bazında yüzde 21,2 olarak saptanmış.

Raporun kaynaklarından biri de, IDC’nin Dijital Dönüşüm (DX) Yönetici Duyarlılığı Araştırması olmuş. Bu araştırmaya bakılırsa kamu yöneticilerinin yüzde 68’i ileri analitik çözümlerinin gelecek yıllarda dijital dönüşüm stratejileri için önemli veya çok önemli olduğunu düşünüyor. Ayrıca yarıya yakını (yüzde 40 oranla) veri analitiğinin BT portföylerinde planlanan en büyük yatırım olduğunu belirtmekte.

Bu yatırımların önümüzdeki beş yıllık süreçte yüzde 11 bileşik büyüme ile hızlı bir şekilde gelişeceği öngörülmekte. Raporda bu gelişmenin, veri kullanımının kurumlara sağlayabileceği öngörülerin ve değerinin arttığını ifade etttiği belirtilmiş. Toplanan verilerin ve ileri analitiğin karar mekanizmasında kullanılacak araçlara dönüştürülmesinin, kamu sektörü kurumlarının dijital dönüşümü için atılması gereken ilk adımlardan biri olduğu yaklaşımı da raporda yer almakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.