btbilgi

E-ticaret denilince aklımıza sadece bir online alışveriş sitesine bilgisayardan veya akıllı telefondaki uygulamadan girip birşeyler satın almak geliyor olabilir. Fakat teknolojideki ilerlemeler ve tüketicilerin sonsuz istekleri bir araya gelince çok farklı alışveriş şekilleri ortaya çıkıyor. Deloitte Digital, ECHO Summit etkinliği için bu yenilikçi elektronik ticaret tekniklerini anlatan bir çalışma gerçekleştirmiş. Salgın döneminde her şey gibi dönüşen e-ticaretin yeni yüzü üç alanda ilerleyecek: Sesli, görsel ve sosyal ticaret.

Sosyal ticaret

E-ticaret artık kendini web siteleri ve mobil uygulamalar ile sınırlamıyor. Devasa küresel online alışveriş pastasından pay almak isteyen sosyal medya platformları da son yıllarda ‘sosyal ticaret’ işine soyundular. Facebook’un alışveriş sayfaları ve pazaryeri, Instagram’ın ‘şimdi satın al’ butonu ve Pinterest’in satın alınabilir pinleri bu eğilime örnek olarak gösterilmiş. Verilen bilgiye göre tüketicilerin yüzde 23’ü sosyal medya önerilerinden etkilenirken, alışveriş yapanların yüzde 84’ü satın almadan önce en az bir sosyal medya sitesini gözden geçiriyor. Kullanıcılarının yüzde 60’ı sosyal medya platformlarında yeni ürün bulabildiklerini söylüyor. Y kuşağının yüzde 51’i sosyal medya üzerinden satın alım yapmaya yatkın olduklarını aktarmakta.

Sesli ticaret

Tüketicilerin en sevdiği elektronik cihazlardan biri dijital asistan ürünleri. Apple’ın Siri’si, Amazon’un Alexa’sı ve Google’ın Assistant’ı bunların en önemli üç örneği. Dijital asistanlar hem akıllı telefonlarımızda, hem de kendilerine özel cihazlarla evimizde yer alıyorlar. Kullanıcılar bu asistanlara sesle komut verebiliyorlar. Becerileri arasında alışveriş sitelerinden sipariş verme de bulunmakta. ‘Sesli ticaret’ denilen trend de, online sohbet ile yapılan ticaretin bir türü olarak ses tanıma teknolojilerinin kullanılmasıyla karşımıza çıkmakta.

Görsel ticaret

‘Görsel ticaret’ ikna edici görsel içeriklerle tüketicilerin markayla etkileşimini sağlayarak, etkileşimi satışa çevirmeyi amaçlayan bir yöntem. Görsel ticarette hali hazırda Pinterest Lens, Google Lens, Amazon Stylesnap, Style AI, ViSenze gibi örnekler bulunmakta. Araştırmalara göre tüketiciler doyurucu ve sıradışı bir alışveriş deneyimi için yüzde 16 daha fazla ödeme yapmaya hazırlar. Tüketicilerin yüzde 67’si yüksek kalitedeki görsel içeriğin ürün tanıtımları veya müşteri puanlamalarından daha önemli olduğunu belirtiyor. Görsel ticaretin önem kazanmasının sebebi olarak sosyal medya kullanımının artması, yapay zekanın güçlenmesi, A/B testlerine olan talep artışı gösterilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.