btbilgi

Geçtiğimiz senenin salgın ayları, dünya çapında herkesin evde geçirdiği zamanı ciddi şekilde artırdı. Bunun direk etkisi olarak her türlü dijital platformun kullanım oranları da yükseldi. İster kurumsal isterse de bireysel olsun, çeşitli dijital uygulamalar ve çözümler kullanıcılardan büyük ilgi gördü. Bunların bir kısmının arkasında ya yeni veya genç startuplar bulunmakta.

Yatırım olanağı arayan startupların incelenebildiği pazaryeri Türkiye merkezli StartupMarket, 2020’nin yatırım rakamları hakkında umut verici bilgiler sunmakta. Buna bakılırsa geçen yıl dijital uygulamalara yoğunlaşan startuplar, aynı zamanda farklı yatırımcıların da ilgisini çekmiş durumda. Dünya çapında startup projelerine yapılan yatırımın, bir önceki yıla oranla yüzde 4’lük bir büyüme göstererek 300 milyar dolarlık bir hacme ulaştığı aktarılmış.

Ülkemizde ise 2020’de 172 startup, toplamda 177 milyon dolarlık yatırım kazanmış. Startup ekosistemine yatırım oranı 2019 yılında yüzde 69 oranında büyürken, 2020 yılında yüzde 74’lük büyüme ile bariz bir ilerleme kaydetmiş. Dijital uygulama projelerinin ağırlıkta olduğu startup girişimleri için yapılan yatırımlar, ülke ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınma açısından önemli bir adım olarak ifade edilmekte.

Hızla gelişen kategorilerden biri online alışveriş. Perakende satış yapan şirketlerin online penetrasyon oranlarının, son 5 yıla oranla birkaç ayda hedef seviyelerine ulaştığı belirtilmiş. Mobil cihazlar ve dijital platformlarda oynanan oyunlara talebin ise, salgın sebebi ile geçtiğimiz sene her zamankinden çok daha fazla arttığına dikkat çekiliyor. Bu alanda hizmet ağı kuran teknoloji şirketlerine olan yatırımcı ilgisinin de, bu eğilimi takip ederek üst seviyeye ulaşması söz konusu denilmiş.

Türkiye’nin yatırım ekosistemi içinde kişi başı yatırım ortalaması ise 1,3 dolar civarında. Bu rakamın AB ülkelerindeki ekosistemlerde 65 doları bulduğu da önemli bir bilgi olarak verilmiş. StartupMarket bu rakamın artırılmasında en önemli faktörün girişimci ruha sahip startuplar ile yatırımcıların buluşması olduğunu savunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.