btbilgi

Geçtiğimiz yıl siber güvenlik sektöründe meydana gelen olaylar, hem kuruluşlar hem de bireyler üzerindeki büyük etki yarattı. Evden çalışma ve uzaktan eğitim uygulamaları, siber saldırganların dikkatini daha zayıf güvenliğe sahip ev ağlarına çekti. Bir başka siber risk alanı ise sağlık kurumları oldu. Güvenlik çözümleri firması Kaspersky, 2020’deki vakaların tehdit ortamının evrimi açısından ne anlama gelebileceğini tahmin etmek üzere bir rapor dizisi yayımlamış.

Firmanın ‘Kaspersky Security Bulletin 2020’ başlığı altında yayımladığı çeşitli raporlardan sağlık, eğitim ve ICS saldırıları gibi sektörleri ele alanlar dikkat çekiyor. Bu sektörlerdeki siber tehditlerle ilgili 2021 yılı tahminlerini içeren raporlardan alınan özet bilgiler şu şekilde:

Eğitim

Salgın sebebiyle dünya çapında karantinaya giren öğrenciler uzaktan eğitime dönmek zorunda kaldılar. Bu ani değişimin ana itici gücü olan dijitalleşmenin 2021’de ivme kazanması bekleniyor. Online eğitime sosyal medyanın, video hizmetlerinin ve oyunların eklenmesi 2021’de daha fazla görülebilir. İşin kötüsü, yeni senede online eğitim alanlar arttıkça bunlara yönelik tehditlerin de artması beklentisi mevcut. Hem öğrencilerin hem de eğitimcilerin kişisel verilerinin güvenliğine daha fazla dikkat etmeleri tavsiye edilmiş. Öğrencilerin ve öğretmenlerin kişisel bilgilerini tehlikeye sokmaması için, kullanılan uygulamaların güvenlik ayarlarının gözden geçirilmesi önem taşıyor.

Sağlık

Siber saldırganlar 2020’de COVID-19, hastalık ve aşı ile ilgili konuları operasyonlarında yem olarak sıkça kullandı. Bu durumunda 2021’de de devam edeceği öngörülmüş. Bunun dışında, siber suçluların özellikle geçen yılın son aylarında salgına karşı geliştirilen aşılara dair bilgileri ele geçirmeye çalıştığı saptandı. Küresel sağlık sektörü hastalıkla savaşmaya devam ettiği sürece, aşı konusunda önemli bir başarı elde ettiğini iddia eden herhangi bir şirketin hedefli saldırıların potansiyel kurbanı olması mümkün denilmekte.

ICS

Tehdit aktörlerinin son yıllarda endüstriyel işletmelere yaptıkları saldırıları geliştirdiği ve yükselttiğine raporlarda dikkat çekilmekte. Siber suçluların ICS (Industrial Control Systems) altyapıları ve özellikleri hakkında artık büyük miktarda bilgiye erişimlerinin olduğu tahmin ediliyor. 2021’de ICS’lere yönelik fidye yazılımı saldırılarının daha da hedefli ve APT taktikleri aracılığı ile daha da karmaşık hale gelmesi öngörülmüş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.