btbilgi

2020 yılında küresel iş gücü büyük ölçüde uzaktan çalışma yaklaşımına alışmak zorunda kaldı. Karantina şartları yüzünden, tahmin edilen zamandan önce yayılan bu yöntem teknolojinin sağladığı olanaklar sayesinde mümkün olabildi. Şirketler maliyetlerden kısarken, verimlilikte ciddi bir düşüş olmadığını gördüler. Bir şekilde günlük iş hayatlarının kontrolünü eline almayı deneyimleyen çalışanlar ise, şimdi bundan vazgeçmek istemiyor.

Citrix için OnePoll şirketinin Birleşik Krallık’ta gerçekleştirdiği bir araştırmanın sonuçları, çalışanların iş dünyasının geleceğine ve salgın sonrasındaki duruma yönelik fikirlerini ele alıyor. 1.000 ofis çalışanıyla yapılan anketlere dayanan araştırmaya göre, katılımcılar iş pozisyonlarını uzaktan çalışabilecekleri şekilde güvenceye alma karşılığında maaşlarından ortalama yüzde 14 oranında bir kesinti yapılmasına hazırlar. Birleşik Krallık’ta ortalama yıllık maaşın şu an 30 bin 472 sterlin olduğu bilgisi verilmiş. Yani çalışanlar uzaktan çalışma sağlanması için yıllık 4 bin 266 sterlinden vazgeçebileceklerini söylüyorlar.

Raporda çalışanların iş/yaşam dengelerini kalıcı biçimde iyileştirme söz konusu olduğunda, maaşlarından bile olmaya hazır olduklarına dikkat çekiliyor. Rapora bakılırsa tamamen uzaktan çalışmanın avantajlarına sahip olmak için çalışanların dörtte birinden fazlası (yüzde 27 oranla) maaşlarından yüzde 15-20 arası oranda bir kesinti yapılmasını kabul edeceğini aktarmakta. Çalışanların yine dörtte biri kadarı ise (yüzde 26 oranla) yüzde 20’yi aşkın bir oranda kesintiyi kabul etmeye hazır.

Yaşları 45 ila 54 arasında değişen çalışanlar, ortalama milli gelire göre maaşlarının ortalama yüzde 16’sını (brüt olarak 4 bin 887 sterlin ediyor) feda etmeye hazır olduklarını ifade etmekte. Bu yaş grubundaki neredeyse beş çalışandan biri (yüzde 17 oranla), uzaktan çalışmak için maaşlarının yüzde 25’inden fazlasını bile gözden çıkarmayı düşüneceğini söylemiş.

55 yaşın üzerindeki çalışanlar ise uzaktan çalışmak karşılığında maaşlarından kesinti yapılmasına diğer yaş grupları kadar sıcak bakmıyorlar. Bu yaş grubunun yüzde 36’sının, kalıcı olarak uzaktan çalışmak için maaşlarından kesinti yapılmasını kabul etmeyeceğini belirtmiş.

Birleşik Krallık dahilindeki İskoçya’da ise uzaktan çalışma konusunda daha az hevesli bir çalışan kesimi olduğu saptanmış. Her ne kadar İskoç katılımcılar kalıcı olarak uzaktan çalışmak için maaşlarının bir kısmını gözden çıkarmaya istekli olsalar da, böylesine bir avantaj için kabul ettikleri kesinti oranı ortalama yüzde 9’da kalmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.