btbilgi

Curriculum Vitae, Latince’de ‘hayatın akışı’ anlamına geliyor. Bu kavram iş dünyasında ise bir kişinin şahsi bilgilerini, eğitim durumunu, önceki işlerindeki deneyimlerini, becerilerini ve ilgi alanlarını aktardığı bir iş başvuru belgesi olarak bilinmekte. CV (özgeçmiş) olarak kısaltılan bu belgeler kişinin deneyimlerine göre kısa veya çok kapsamlı olabiliyor. Fiziksel formunda en faza iki A4 sayfası uzunluğunda olması tercih edilen bu belgeler, teknolojinin gelişmesi ile yerini dijital formlara ve hatta video tanıtımlarına bıraktı. Ama artık en çok kulllanılan şekli LinkedIn profili biçiminde.

Normalde bir şirkete iş başvurusu yapmak için ya İK departmanına CV yollarsınız. Fakat internet ve sosyal medya platformları uzun zamandır bu fiziksel süreci dijitale çevirmiş durumda. Artık özgeçmişimizi ya internet siteleri üzerinden doldurduğumuz elektronik CV belgelerinde veya web siteleri üzerinde sunmaya alıştık. Webtures firması artık fiziksel CV’lerin zamanının dolduğunu ve kurumsal sosyal ağ Linkedin’in CV’lerden daha güçlü olduğuna işaret ediyor.

LinkedIn ve benzeri kurumsal platformların, iş dünyasının bireylerinin birbirlerini takip etmek amacıyla epey zamandır tercih edildikleri aktarılıyor. LinkedIn’in başka kurumsal sosyal medya platformlarından ayrınlan yanı ise, iş dünyasının sadece takip ettiği bir yer olması haricinde bağlantı kurma üzerine kurulu olması denilmekte. Özellikle de kullanıcıların kendi sektörlerindeki (veya ilgilendikleri sektörlerdeki) kanaat önderleri ile kurduğu bağlantılar, onlara etkileşim ve iletişim olarak geri dönüyor.

Çalışanların bulunduğu şirketten başka bir şirkete veya daha üst seviye bir mevkiye geçmeyi hedefledikleri durumda, artık şirket yetkilileri ile Linkedin profili üzerinden bağlantı kurmanın mümkün olduğu belirtilmiş. Kişilerin yaptığın işleri, başarılarını, yeteneklerini veya işle ilgili bakış açısını direk olarak ifade etmesi böylece kolaylaşıyor. Hedeflenen yöneticiler ile karşılıklı ilişki kurmak ve aklında yer edebilmek, CV ile sağlanan pasif etkileşimden çok daha fazla işe yarayabilmekte.

İK ekiplerinin günümüzde CV’lerden daha çok iş adaylarının online görünümlerine baktıkları da bir gerçek. Bu sebeple LinkedIn CEO’su platformda iş arayanlara, tanıtım sayfalarını ve profillerini daha etkili kullanmak için şu tavsiyeleri vermiş:

  • Profilinizi mutlaka güncel tutun,
  • Sahip olduğunuz becerileriniz ve hedefleriniz hakkında etraflıca bilgi verin,
  • Geçmiş iş deneyimlerinizi ön plana çıkartın.
  • Kendiniz olun, kesinlikle sahte bilgi vermeyin.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.