btbilgi

Küresel oyun sektörü her sene büyümesi ve gelir artışı ile herkesin dikkatini çekiyor. Özellikle de online oyunculuk hızla gelişirken, diğer eğlence pazarlarını çoktan geride bırakmış durumda. Bir araştırmaya göre 2019 yılında 152 milyar dolar büyüklüğünde olan küresel oyun pazarı, 2022’ye vardığımızda 196 milyar dolara ulaşmış olacak. 2019’da sinemalardan elde edilen küresel gelir 43 milyar dolar ve müzik endüstrisinin geliri ise (2018’de) 19 milyar dolar olarak kaydedilmiş. Oyun firmaları bu büyümeden memnunlar ama yeni risklerle karşı karşıyalar.

Yakın gelecekte çok daha büyümesi beklenen oyun endüstrisinin, siber saldırganların hedefi haline geldiği aktarılıyor. Bunun sebeplerinden biri olarak, COVID-19 salgını döneminde karantina tedbirleri yüzünden evlerine kapanan insanların oyuna yönelmesi verilmekte. Oyunlar için para harcamayı seven kişiler siber suçluların saldırı alanına girerken, oyun firmaları da benzer saldırılarla karşı karşıya.

Konuyla ilgili bilgi veren siber güvenlik kuruluşu ESET, İsrail merkezli Kela’nın bir raporuna dikkat çekiyor. Rapora bakılırsa tanınmış 25 oyun yayıncısının çalışanlarına ait 500 binden fazla oturum açma bilgisi karanlık web (dark web) pazarlarında satışa çıkartılmış. Son yıllarda karanlık web üzerinde incelemeler yapan Kela, neredeyse tüm önemli oyun şirketlerinin dahili sistemlerine erişim olanağı sağlayabilecek, güvenliği ihlal edilmiş hesaplar bulunabildiğini söylüyor. Söz konusu hesapların proje yönetim yazılımlarına, yönetici panellerine, sanal özel ağlara (VPN’ler) ve geliştirmeyle bağlantılı ortamlara erişim olanağı sağlama potansiyeli olduğu ifade edilmiş.

Rapora göre oyun sektörü müşterilerine ve önde gelen oyun şirketlerinin çalışanlarına ait güvenliği ihlal edilmiş neredeyse 1 milyon hesap var. Fakat bunların sadece yarısı geçtiğimiz sene içinde karanlık web forumlarında ve sitelerinde satışa çıkartılmış. Satışa sunulan kimlik bilgileri arasında, genelde kurumsal iletişimde kullanlan e-posta adresleri başı çekmekte. Onun dışında fatura, satın alma, yönetim, İK ile ilgili e-postalar, destek ve pazarlama bilgileri de satışa çıkan verilerden.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.