btbilgi

Geçtiğimiz sene yapılan araştırmara göre, 2020 yılı sağlık sektörü kurumları için hiç de iyi geçmedi. Sadece COVID-19 salgını ile değil, aynı zamanda sektöre yönelik artan hedeflenmiş siber saldırılarla da uğraşmak zorunda kaldılar. Saldırıların arasında en büyük payı ise fidye yazılımı saldırıları almış gibi gözüküyor. Güvenlik firması Positive Technologies’in bir raporunda, sağlık hizmetlerine yönelik tüm siber saldırıların yarısının 2020 yılının Temmuz ve Eylül aylarında yapıldığı ve fidye yazılımı aracılığı ile gerçekleştiği aktarılmış.

Rapora bakılırsa ABD’de bulunan sağlık kuruluşları, bu saldırılardan İngiltere’ye göre çok daha fazla etkilenmiş. Ekim ayında sadece 24 saat içinde, altı  Amerikan hastanesi en az 1 milyon dolarlık fidye talebi almış. Saldırılar sonucunda ameliyatlar ertelendi, acil durum vakaları tehlikeye girdi ve hatta bir kişinin ölümü, direk olarak bir siber saldırı vakasına bağlandı.

Güvenlik ve veri koruma hizmetleri sunan Platin Bilişim, sağlık sektörü ve yaşanan siber saldırılarla ilgili bazı bilgiler vermekte. Bunlar arasında en dikkat çekeni, sağlık sektörüne yönelik saldırıların son 3 ayda yüzde 160 oranında artması var. 2020 yılında siber suçluların 25 milyar dolar gelir elde ettiği hatırlatılmış. Ayrıca sağlık sektöründe toplam bilgi teknolojileri bütçesinin maksimum yüzde 7 kadarının siber güvenlik için tahsis edildiği bilgisi de veriliyor. Finans sektöründe ise bu rakamın yüzde 15 seviyesinde olduğu saptanmış.

Sağlık kurumlarının göreceli olarak zayıf kalan siber güvenlik önlemleri yüzünden, siber suçlular açısından daha cazip birer hedef haline geldiklerine işaret ediliyor. ABD Sağlık Sektörü Siber Güvenlik Koordinasyon Konseyi’nin icra direktörü Greg Garcia, sağlık sektörünün suçlular için çekici hale gelmesinin ana sebebi olarak kurumlarda hastaların ölümüme izin verilmeyeceğini bilmelerini göstermiş. Sağlık kurumlarının, özellikle de hastanelerin bilgi ve işletim sistemlerinin fidye yazılımları aracılığı ile devre dışı bırakılması, ağa bağlı yüzlerce cihazı aynı anda etkilemekte. Sonuçta bu cihazlara bağlı kişilerin hayatı tehlikeye sokuluyor. Sağlık kurumları da ister istemez saldırganların fidye taleplerine cevap vermek zorunda kalıyorlar.

Platin Bilişim sağlık sektörünün 2021 yılında da siber saldırganların odak noktası olacağını vurgulayarak, suçluların öncelikle COVID-19 aşısının dağıtımında kritik öneme sahip şirketleri hedef alacağı öngörüsünde bulunmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.