btbilgi

Bu hafta düzenlenen dijital CES 2021 tüketici elektroniği fuarı sadece teknoloji değil, otomotiv markalarının da yeniliklerini gösterdiği bir alan oldu. Bunlardan biri de elektrikli otomobil modellerini yavaş yavaş duyuran GM. Firmanın amiral gemisi modeli olarak sunulan Cadillac Celestiq, el yapımı özelliklerinin dışında bir de akıllı tavan camı ile ilgi çekti.

GM CEO’su Mary Barra, CES 2021’de yaptığı keynote konuşmasında Lyriq modeli ile başlayacak elektrikli Cadillac otomobillerinden bahsetti. Bu modellerden biri olan Celestiq için tarih 2025 olarak verilmiş. Aracın en üst sınıfta ve düşük hacimde ultra lüks bir araç olacağı aktarılmakta. Üretim o kadar az olacak ki, günde sadece 1,2 araç üretilebilecek. Bunun da sebebi aracın tüm özelliklerinin ısmarlama ve elle monte edilmiş işçiliğe sahip olması gösterilmiş.

Cadillac Celestiq için gösterilen birkaç teknik özelliğe bakılırsa, öncelikle 480 kilometrelik menzile sahip olması planlanmış. Henüz prototip aşamasında olduğu belirtilen araç dört tekerlekten çekiş dışında, dört tekerlekte yönlendirme gibi birçok yeni teknolojiye de ev sahipliği yapacak. GM’in geliştirdiği Ultium batarya sistemi entegre durumda ve sürüş sisteminin hem performansa hem de düşük hızda yüksek manevra kabiliyetine uygun olduğu ifade ediliyor.

GM’in hafta içinde yayımladığı kısa bir tanıtım videosu ise, aracın en sıradışı özelliklerinden biri olan akıllı cam tavana ve dahili bilgi/eğlence sistemine yoğunlaşmış. Celestiq’in tavanında dört ayrı bölümden oluşan özel tasarımlı bir ekran var. Bu ekran aktive edilmediği zaman sıradan cam bir tavan gibi duruyor. Fakat dört bölümü ayrı ayrı aktive edilebiliyor ve araçtaki sürücü ve her yolcu farklı ayarlar yapabiliyor. Mesela kendi bölümlerindeki cam tavanın şeffaflık seviyesini değiştirebilecek. Böylece güneşli havalarda herkes istediği kadar aydınlığa kavuşacak.

Aracın dahili bilgi/eğlence sistemi ise hem sürücü, hem ön koltuktaki yolcu hem de arka koltuktaki yolcular için kişiselleştirilmiş eğlence ekranları sunacak. Sürücünün dikkatinin dağılmasını mümkün olduğu kadar azaltmak için de tasarımsal ve kullanımsal önlemler alınmış. Öndeki ekranın sağdan sola kesintisiz bir yapıya sahip olması hedeflenmiş. Bu ekranın, daha önce açıklama yapan Mercedes-Benz’in ‘Hyperscreen’ sistemine benzeyeceği tahmin ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.