btbilgi

Geçtiğimiz seneki salgın sebebiyle her sene Ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen CES tüketici elektroniği fuarı bu yıl sanal ortamda gerçekleştirildi. Fuarda her zamanki gibi tüketici elektroniği pazarında trendleri yakın gelecekte belirleyecek ürünler tanıtıldı. Digital Trends sitesi fuarda ön plana çıkan televizyon teknolojilerini beş başlıkta özetlemiş:

Daha büyük TV setleri

Pazara araştırma firması NPD, ABD’de son yıllarda giderek daha büyük TV setlerinin satılmakta olduğunu raporluyor. Rapora göre televizyon satışlarının yüzde 15’i 60 inç ve üzeri boyda TV’lerden oluşmakta. Digital Trends bu sene CES 2021 fuarında dört firmanın büyük boy TV setlerini ön plana çıkarttığına dikkat çekiyor. Samsung, LG, Sony ve TLC markaları 77 inç’ten başlayan ve 110 inç büyüklüğe kadar giden ürünler gösterdiler. Tüketicilerin salgından dolayı yaşadığı karantinaların, evde daha büyük televizyonlar istemesi ile sonuçlandığı düşünülüyor.

8K çözünürlük

Daha 4K çözünürlükte TV setlerinin gösterilmesinin üzerinden 10 sene bile geçmeden, şimdi sahnede 8K televizyonlar var. Her ne kadar 4K televizyonlar ilk çıktığında dişe dokunur içerik yoksa bile, artık büyük streaming medya servislerinin hepsi belli miktarda içerik sunuyor. Bu sene CES’de üst seviye özelliklere sahip yeni nesil 8K TV setlerinin daha çok görüldüğü saptanmış.

OLED, mini-LED ve mikro-LED rekabeti

Geçtiğimiz senelerde TV setlerinde OLED aydınlatma teknolojisinin yükseldiğini gördük. LG’nin ardından son zamanlarda Sony ve Vizio’nun da OLED setler üretmesi dikkat çekmişti. Fakat teknoloji orada durmuyor ve LED boyutları küçülüyor. 2021 ile birlikte mini-LED ve mikro-LED teknolojilerini daha sık duymaya başlayacağız. Bu türden TV setleri giderek boyutları daha fazla küçülen LED ampuller kullanıyorlar. Bu teknolojiler LCD televizyonlardan daha iyi görüntü veriyor ve OLED’den daha ucuz. O yüzden de tüketiciler tarafından ilgi göreceği tahmin ediliyor.

Orta seviyede ileri teknoloji

TV üreticileri son yıllarda, eskiden sadece üst seviye televizyonlarda bulunabilecek premium bazı teknik özellikleri orta seviyede setlere de getirmeye başladı. Bu trendin yakın gelecekte büyüyerek devam etmesi öngörülmüş. Özellikle HDR görüntü standartı, kuantum dot teknolojisi ve mini-LED gibi özellikler orta seviyedeki setlerde artık bulunabiliyor.

Oyunculara HDMI 2.1

CES 2021’de gösterilen birçok yeni TV modelinde HDMI 2.1 bağlantı standartının kullanıldığı gözlemlenmekte. HDMI 2.1 teknolojisi 120 Hz’de 4K çözünürlüğe kadar değişken yenileme hızı (VRR), 60 Hz’de 8K çözünürlük, düşük lag ile otomatik oyun modu (ALLM), gelişmiş renk/HDR gibi avantajlar getiriyor. Bundan da en fazla faydalanacak olan, yeni oyun konsollarını satın alan oyun meraklıları olacak gibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.