btbilgi

2018 yılında siber güvenlik saldırılarının dünya genelinde verdiği yıllık zararın 2,6 trilyon dolar olduğu bilgisi veriliyor. 2019’daki araştırmalara göre 2019-2023 yılları arasında siber saldırı kaynaklı kayıpların toplam maliyetinin 5 milyar doları aşacağı tahmin edilmekteydi. Daha yeni araştırmalara göre ise siber suçlar kademe atlamış durumda ve 2025 yılına geldiğimizde zararın yıllık 10,5 triyon dolara çıkacağı öngörülüyor.

Bu olumsuz tabloya bakınca, acaba bizleri 2021 yılında neler beklemekte diye merak ediyoruz. Bilgi ve iletişim teknolojileri firması Teknoser, yeni başladığımız yılın siber güvenlik eğilimlerini son raporunda ele almış:

Deepfake

Deepfake, bir görüntü ve videodaki kişinin yapay sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirildiği videolara denilmekte. Bu teknolojinin 2021 yılında eğlence amaçlı şekilde veya reklam videolarında kullanılması söz konusu. Fakat kötü niyetli kişiler tarafından şirketlerin iş yapmalarını engelleyici, kişilerin itibarlarına zarar verici biçimde kullanılması mümkün. 2021’de bu tür zararlı videoların sayısında ve dağıtımında artış beklenmekte.

Blokzinciri

2021’de blokzinciri çözümlerinin daha yaygın hale gelmesi, bununla beraber de etkisinin artması bekleniyor. Blokzinciri tenolojisi ile bir ağdaki işlemler sürekli şekilde kaydedilebilmekte. Herkese açık bir veritabanına benzeyen sistemde, geleneksel uçtan uca işlem yerine merkezi olmayan bir hesap defteri bulunmakta. Ağdaki her katılımcının kendilerine ait bir hesap defteri kopyasına sahip olması ve tüm işlemleri görebilmesi şeffaflığı sağlıyor. Kayıt bloklarının ilişkilendirilmesi ve şifrelenmesi ise sistemin hacklenmesini zorlaştırıyor, fazladan güvenlik sunuyor.

Fidye saldırıları

Fidye yazılımları 2020’de dünya çapında kurumların başını epeyce ağrıttı, 2021’de ise etkisini artırarak sürdürmesi öngörüsü mevcut. Şirketler ve şahıslar bu saldırılara karşı gerekli siber güvenlik önlemlerini almazlarsa, siber suçluların geliştirmekte oldukları yeni yöntemler karşısında çaresiz kalmaları durumu oluşacak denilmiş.

Oltalama

2021’de eski yöntemlerin güncellenerek hackerlar tarafından tekrar kullanılmasını daha sık görebiliriz. Özellikle online alışveriş yapmak isteyenlere yönelik oltalama saldırıları ve DNS zehirlemesi yöntemleri yayılacak. Şüpheli e-postaları açmamak ve bağlantıları tıklamamak, herkese açık kablosuz ağlar üzerinden online bankacılık işlemlerini yapmamak, kimlik bilgilerini her istenen yere girmemek ve sosyal medyada her şeyi paylaşmamak tavsiye edilmiş.

Akıllı oyuncaklar

Bu sene Nesnelerin İnterneti (IoT) ürünlerinin yayılması, her cihazın içine yapay zeka ve sensör eklenmesi yüzünden akıllı teknolojik oyuncakların yükselişine tanık olacağız gibi. 2021’in yetişkinlere yönelik akıllı oyuncakların da hızla artacağı yıl olması öngörülüyor. Fakat bu ağ bağlantılı ürünlerin artması, beraberinde siber suçluların bunlara müdahale imkanlarını da geliştirmekte. Cihazlar üzerinden kullanıcıların hassas verilerine ulaşmaya yol açacak güvenlik açıklarının kapatılması zorunlu olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.