btbilgi

Bu aralar internet kullanıcılarının gözü, yeni sosyal medya düzenlemesi kapsamında talep edilen şartlara uymayan sosyal platformlarda. Facebook, Twitter ve Instagram gibi şirketlerden, düzenleme kapsamında Türkiye’ye temsilci atamaları istenmekte. Bunu gerçekleştirmeyen şirketlere şimdiye kadar milyonlarca TL’lik para cezaları kesildi. Hala da bir açıklama yapmayan bu platformları şimdi reklam yasağı bekliyor. Yani Türkiye’den reklamverenler bu platformlara reklam veremeyecekler.

Dijital reklamcılar tarafından son dönemin en çok tartışılan konularından biri olan bu yaptırımlar hakkında CRM Group’dan önemli bir uyarı geldi. Konuyla ilgili bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Becer, dijital reklamcılığın Türkiye’de ciddi bir hacime sahip olduğunu ve bu bütçenin yaklaşık yüzde 40’ının vergi olarak devlete ödendiğini hatırlatmış. Sosyal medya şirketlerine uygulanacak reklam yasağı hem devletin vergi gelirinden feragat etmesi, hem de döviz getirisinin azalması sebebiyle cari açığın olumsuz etkilenmesi anlamına geliyor.

Şimdiye kadar spot altında olan sosyal platformlardan Tiktok, Youtube ve DailyMotion Türkiye’ye temsilci atayacağını açıklamış durumda. Instagram, Twitter ve Facebook’un henüz bu yönde bir açıklaması yok. Zaman daralırken, bu platformların küçük ve orta büyüklükte Türk girişimciler için birer tanıtım ve satış kanalı olması önemini koruyor. Bu platformlar e-ticareti besleyen ortamlar olduğu için, buralara reklam verilmesinin yasaklanması birçok firmayı etkileyebilir.

Becer açıklamasında şunları belirtmekte: “Bu üç mecra bugüne kadar dönüş yapmadı. Özellikle Facebook’un temsilci atamasını beklemiyorum. Markalar sosyal medya üzerinden istedikleri ülkelere, yaş grupların, cinsiyetlerine ve hatta demografik yapılarına dek hedefleme yaparak satış yapıyorlar. Türkiye’den reklam verildiğinde vergi ödüyorlar. Yasak geldiğinde yurtdışındaki firmalar üzerinden reklamlarını verecekler, başka bir takım metodlar geliştirecekler. Bu sefer de devletin vergi geliri kesilecek. Durum çok karışık.”

“Bu sosyal ağlar tüm dünyada kullanılıyor. Doğru hedefleme yapılabildiği için de son 10 yılın en büyük reklam mecraları. Ufak bütçelerle, doğru hedefleme yapıldığında milyonlarca kişiye ulaşılabiliyor. Alternatifi yok. Kapatılırsa, nasıl olacak kimse bilmiyor. İnsanlar evinden ürettiği ürünleri bile bu mecralardan küçük reklamlarla satışını yapıp, hayatını idame ettiriyor. Bu sayı azımsanmayacak kadar fazla. Bu gelir modelinin kaybedilmesi toplumsal bir patlama yaşanmasına sebep olabilir. Bunun için uygun bir zaman değil.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.