btbilgi

Eğer her gün çeşitli yerlerden e-posta, SMS ve sesli arama ile bir ton pazarlama mesajı alıyorsanız, büyük ihtimalle siz de bunları alan her insan gibi rahatsız oluyorsunuzdur. Tüketicilerin normalde üye veya abone olmadıkları, özellikle kendilerine duyurulmasını talep etmedikleri bu mesajlar uzun zamandır can sıkmaya devam ediyor. Neyse ki buna karşı bir düzenleme hazırlandı ve İYS devreye sokuldu. Şimdi de uygulama zamanı geldi.

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi’, yani İYS aslında yeni değil. 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, TOBB tarafından sunulan bir veri tabanı sistemi olarak biliniyor. Bu sistem, hizmet sağlayıcıların pazarlama amacıyla yaptıkları arama, mesaj ve e-posta gönderme için tüketicilerden aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve red hakkını kullanıp, şikayetlerini iletebilmesine olanak tanıyor.

İYS ile ilgili bilgi veren Ticimax E-ticaret Sistemleri, sistem sayesinde tüketicilerin verdikleri tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görüp kontrol edebileceğini ve reddetme hakkını kullanabileceğini belirtmekte. Böylece onaysız ticari elektronik iletilerin gönderilmeden engellenerek istenmeyen mesaj, e-posta ve telefon trafiğinin azaltılması amaçlanıyor.

Bakanlık tarafından 150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen sürenin 31 Aralık 2020’de sona erdiği aktarılmakta. Vatandaşlar tarafından bu onayların kontrol edilmesi için 16 Şubat’a kadar vakit verilmiş. 150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen süre ise 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek. Tüketiciler bu onayları 16 Temmuz 2021 tarihine kadar kontrol edebilecek.

Vatandaşlar artık bu sistem üzerinden istediği zaman istediği markaya, firmaya onay veya red verme hakkına sahip. 16 Şubat tarihine kadar da şikayetçi olduğu markaları bildirmeleri gerekiyor. Yani tüketicilerin izni dışında pazarlama mesajı yollayan, müşterisi olunmadığı halde devamlı arayıp mesaj atan firmaları 16 Şubat’a kadar şikayet edebileceğiz. Şikayet devlet tarafından incelenecek, gerekirse firmaya cezai yaptırım uygulanacak.

Belirlenen sürelerde vatandaşlar tarafından red hakkının kullanılmaması halinde, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye aktarılan veriler onaylı sayılacak deniliyor. Söz konusu tarihten sonra da, tüketiciler diledikleri tarihte İYS üzerinden ticari elektronik ileti tercihlerini değiştirebilme hakkını koruyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.