btbilgi

Kişisel verilerle ilgili önemli ama çoğu zaman dikkat almayı atladığımız bir konu var. Bu da ‘Unutulma Hakkı’ diye de adlandırılan internetten/arama motorlarından silinmeyi isteme hakkı. Kullanıcıların kendilerine ait verilerin, önceden istekleri doğrultsunda konulmuş olsun veya olmasın artık internette yer almasını istemeyebilir. Modern ülkelerde bu hakkın, bireyin hak ve özgürlükleri içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olduğu kabul edilmiş durumda. Peki bu silinme hakkı nasıl kullanılır?

Bilgileri arama

Konuyla ilgili bilgi veren İletişimci Yazar Barış Karaoğlan, herkesin internet üzerinde unutulma hakkı olduğunu ama bazı durumlarda zorluklarla karşılaşıldığını aktarıyor. Öncelikle kullanıcının, arama motorlarında kendisi ile ilgili tarama yapması gerekmekte. Ardından kendisi ile ilgili haber, içerik, bilgi ve fotoğraf gibi verilerin nerede olduğunu bulmalı ve linklerini bir yere kaydetmeli.

Web sitesine başvuru

Kullanıcının ilk aşamada bu verilerin bulunduğu sitelerin sahiplerine erişmeyi denemesi tavsiye ediliyor. Bu verilerin kişiye ait olduğu ve kaldırılmasına dair sebeplerle talebi web sitesi sahibine iletmek gerekli. Bunun en çok tercih edilen ve uygulanan yöntem olduğu bilgisi verilmiş. Bilgiler kişiye ait olduğundan, kaldırılmasını da talep etme hakkı mevcut. Burada kullanıcının rızası olması ya da olmaması fark etmiyor.

Arama motorundan sildirme

Karaoğlan’ın hatırlattığı önemli bir nokta şu, arama motorları bu içerikleri kaldırma şansına sahip değil. Başvuru sonucunda kişisel verilerin arama kayıtların çıkmasını engelleyebiliyorlar. Fakat bilgilerinizin ya da fotoğraflarınızın yayımlandığı web sitesine müdahale edemiyorlar. O yüzden önce web sitesinin bilgileri kaldırması sağlanmalı. Arından arama motorlarına ‘Eski İçeriği Kaldırma’ talebi yapılıyor. Bu talebi yaparken de kaldırılması istenen içeriğin linkini başvuru formuna yazmak ve talebi arama motoru yardım merkezine iletmek yeterli denilmiş.

Önemli bir uyarı

Silinme hakkı için arama motorlarına başvurulunca, eğer talep sonrasında “Site sahibi kaldırmaya çalıştığınız görseli veya web sayfasını silmemiş” gibi bir mesaj çıkarsa, verilerin arama motorundan silinme işlemi tamamlanamıyor. “Bu içerik artık web sitesinde yok” mesajı gelirse ise “Kaldırma İsteğinde Bulun” seçeneği ile talep yapılabilmekte.

Hangi veri çeşitleri için talep yapılabilir?

  • Kişinin izni bulunmayan uygunsuz veya mahrem kişisel görseller,
  • Rızanız olmadan üretilen her tür sahte içerik,
  • Çıkar amaçlı içerik kaldırma uygulamalarına sahip sitelerdeki size ait içerikler,
  • Belirli finansal bilgiler, tıbbi bilgiler ve resmi kimlik bilgiler,
  • Zarar vermek amacıyla kişisel bilgilerin ifşa edilmesi olarak tanımlanan “kişisel bilgi toplama” içerikleri
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.