btbilgi

İnternet üzerindeki en büyük tehlikelerden biri, kötü niyetli yazılımlara maruz kalmak. Bir kere cihazlarımıza bulaştıkları anda kişisel bilgilerimizi çalmaktan dosyalarımızı şifrelemeye kadar birçok işlem yapabiliyorlar. Kendimizi bunlara karşı korumanın yolu bilgi sahibi olmak ve önlemlerden haberdar olmaktan geçiyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET zararlı yazılımlar ve nasıl bulaştıklarına dair bir klavuz hazırlamış:

E-postalar

Kötü niyetli yazılımların en sık rastlanan bulaşma yollarından biri zararlı e-postalar. Sahte e-postalar güvenilir bir kurumdan gelen bir e-posta gibi görünürler. Eklerinde genelde cihaza zararlı yazılım bulaşmasını sağlayacak dosyalar bulunmakta.

Sahte web siteleri

Sık görülen yöntemlerden biri de, ünlü marka veya kuruluşların internet sitelerine çok benzeyen bir alan adı üzerinde sahte siteler kurmak. Bu adresler genelde bilinen bir web sitesinin isminden tek bir harf veya kelime ile farklı oluyor. Bu web sitelerinde hedef alınan kişinin zararlı yazılımı cihaza indirmesini sağlamak için tıklayacağı bağlantılar bulunuyor.

USB diskler

Çoğu kişi USB flash bellekler veya harici disklerden zararlı yazılımlar bulaşma ihtimalini düşünmez. Kötü niyetli yazılım bulaşmış bir sürücü bilgisayara takılıp açıldığında, cihaza tuş kaydedici veya fidye amaçlı yazılım bulaşabilir.

Dosya indirme servisleri

Bedava dosya paylaşım ve torrent indirme servisleri genelde oyunların yasa dışı şekilde elde edilebileceği ortamlar olarak biliniyor. Bu ortamlardan açık kaynaklı program dağıtan yazılım geliştiriciler veya şarkılarını ücretsiz paylaşan indie müzisyenler de yararlanmakta. Ne yazık ki aynı servislerde siber suçluların zararlı kod ekleyip yaymaya çalıştıkları uygulama ve oyunlar da yer alıyor.

Zararlı kod bulaşmış uygulamalar

Buna en iyi örnek geçen yıllarda yaşanan CCleaner ihlali. Firmanın haberi bile olmadan yazılımlarına zararlı kod yüklenmiş ve değiştirilmiş uygulama resmi dosya paylaşım kanallarından dağıtılmıştı. CCleaner ünlü ve güvenilir kabul edildiği için, kullanıcıların hiç dikkat etmeden ve hatta bilmeden indirip kurban haline gelmeleri sağlanmıştı.

Reklamlar

İnternet üzerinde gördüğümüz reklamların hepsi bize ürün veya servis satmaya çalışıyor. Ama bunların birçoğu aslında masum değiller. Reklamlara tıklayarak gidilen web sitelerinde veya direk reklamın kendi linkinde zararlı yazılımlar saklanabiliyor.

Sahte uygulamalar

Günümüzde herkes akıllı telefon ve tabletlerinde envai çeşit mobil uygulama ile haşır neşir durumda. Kullanıcılar ihtiyaçları olan uygulamaları ararken bazen güvenilmez kaynaklara girdiklerini fark bile etmiyorlar. Resmi olmayan uygulama mağazalarından indirilen uygulamaların herhangi biri içinde cihazlarımızı ihlal etmeye çalışan zararlı yazılım barındırma riskine sahip.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.