btbilgi

2020’de edinilen iş gücü deneyimleri yeni alışkanlıklar yarattı. En önemlisi de işletmelerin uzaktan çalışma kültürünün tadını almış olmaları. Maliyetleri azaltan ve verimliliği koruyabilen bu yaklaşım, beraberinde veri bütünlüğü ve güvenliği sorunlarını da beraberinde getiriyor. İçinde bulunduğumuz dönemde verilerin sağlıklı bir şekilde erişilmesi, kaydedilmesi ve yönetilmesi ihtiyacı NAS (Network Attached Storage) adı verilen ağ bağlantılı depolama sistemlerine olan gereksinimi artırmış durumda.

NAS sistemlerinin sanal klasörleme, çoklu işletim sistemi kullanımı, dosya paylaşma ve VPN desteği gibi özellikleri ile uzaktan veri erişiminde faydası olduğu bir gerçek. Fakat tüm depolama çözümleri gibi bu sistemlerde de veri kaybı oluşabiliyor. Veri Kurtarma Hizmetleri firması NAS’lardaki veri kayıplarını minimuma indirecek bazı tavsiyelerde bulunmuş:

Kullanıcı erişimi

Eğer birden fazla kişi ağı kullanıyorsa, hangisinin hangi veriye erişimi olduğunu iyi bilin. Diğer kişilerin ihtiyacı olacağını tahmin edemeyen biri, sizin için önemli verileri silebilir.

Otomatik yedekleme

NAS pek çok avantaj sunsa da veri güvenliğini yüzde 100’e çıkartamaz. Bu nedenle, NAS’larda depolanan verileri mümkünse başka bir lokasyonda bulunan ayrı bir cihazda daha depolamalı ve verileri şifrelemelisiniz.

RAID seçenekleri

Bir NAS’ın sahip olabileceği farklı RAID konfigürasyonların olduğunu unutmayarak seçiminizi ihtiyacınıza en uygun şekilde yaptığınıza emin olun. Diğer yapılara göre daha iyi bir seçenek olan RAID-5’i tercih etmeniz, mutlaka daha iyi bir güvenlik seviyesi yaratacaktır. Hangi RAID versiyonunu seçerseniz seçin başka bir yedek bulundurmayı da unutmayın.

Performans testleri

NAS’ı kullanmaya başlamadan önce mutlaka uzmanlar tarafından test edilmiş olduğundan emin olun ve kullanım boyunca da test etmeye devam edin. Aksi takdirde fark edemeyeceğiniz bir hata nedeniyle çok kısa zamanda veri kaybıyla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Belgeleme

Sistemde kaç yönetici varsa hepsinin NAS sistemini nasıl kullandığına dair belgelerin olduğuna emin olun. Kullanılan dosya sistemlerinin ve kontrolörlerin dokümanının olması veri kaybı riskini azaltırken, vaka anında verilerin geri kazanılmasında da önemli rol oynuyor.

Donanım yatırımı

Yanlış bir karar, verilerinizi geri dönülmez bir yola sokabilir. Bu nedenle sisteminiz için yeni hard diskler alırken özelliklerine çok dikkat edin. 7/24 devam eden operasyon, hızlı erişim süreleri ve büyük önbellekleri olan diskleri seçmek, üretimden kaynaklı hataları en aza indirdiğinden veri kaybı ihtimalini azaltıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.