btbilgi

2020 senesi dijital paralar için ilginç bir dönem oldu. Bazı paraların zirveyi, bazılarının ise dibi görmesi herkesin kafalarını karıştırdı. Yılın en önemli olayı olarak ise Bitcoin’in kendi en yüksek değer çıtalarını defalarca aşması gösteriliyor. Peki bu sene pazarda neler yaşanacak? Kriptopara haber platformu Coinkolik.com, 2021 yılının sektöre neler getireceğine dair beş uzmandan fikirler almış:

2021 için uzmanlardan kriptopara sektörü öngörüleri
Kaynak: Coinkolik

Emre Alkin (BTCHaber.com yazarı)

“2021 yılında da şirketlerin adaptasyon süreçleri sancılı olacak diyebilirim. Sanıyorum euro ve dolar haricindeki paraların da sert dalgalandığı bir yıl yaşayacağız. Bu sebeple kripto paralara olan ilginin dalgalı olarak artacağını tahmin ediyorum. Bu arada kripto paralardan bağımsız olarak devletlerin tamamen kağıt paradan dijital paraya geçiş yapacakları da anlaşılıyor. Sanıyorum gelecek yıl bu konuda ciddi bir kafa karışıklığı oluşacak. Devlet otoritesinin ürettiği dijital paranın kullanımı artarken, kripto paraların alışveriş süreçlerine dahil olmalarında yeni engeller ortaya çıkabilecek. Kripto paraların önündeki tek tehlike, işlem kazançlarından vergi alınmaya başlanması.”

Akar Aydemir (Paribu İş Geliştirme Yöneticisi)

“2021 yılına yatırımcı profilinin dönüştüğü, öncekinden çok daha derin ve geniş katılımlı bir piyasayla başlıyoruz. Katılımda artışın devam edeceğini öngörüyoruz. Kurumsal ilginin genel itibariyle gelip geçici bir heves olmaktan uzak olduğunu biliyoruz. Bir kez piyasaya giren kurumsal aktörlerin, fiyatlar ne olursa olsun, uzun yıllar boyunca piyasanın içinde olacağını beklemek doğal. Bu da piyasada derinliği, sağlıklı fiyat ve miktar hareketlerini artıracaktır.”

İlker Baş (Vebitcoin CEO’su)

“2021 yılı kripto sektörü açısından her geçen gün ivme kazanılan bir dönem olacaktır. Ekonomik özgürlüklerin benimsenmesi ve daha fazla bilgilenme çalışması ile birlikte gelişmekte olan Bitcoin ve türevleri, bu sektörde kendini daha da doğrulayarak emin adımlarla ilerleyecektir. 2021 tahminlerimizde hızla yükselişe devam edeceğini söyleyebiliriz.”

Erkan Öz (BTCHaber.com yazarı)

“Bitcoin dışındaki diğer altcoinler de yine ralli sezonunda yükseliş gösterebilir. Tabii yatırımcıların Bitcoin, kriptopara ve çeşitli altcoinlere yatırım yaparken bu piyasanın her zaman çok yüksek riskli aynı zamanda çok yüksek değişimlere, volatilitelere açık bir piyasa olduğunu unutmamaları gerekiyor. 2017 yükseliş sezonunda birçok düzeltme olmuştu, bunlardan dördü de yüzde 30 civarında düzeltmelerdi. Her an Bitcoin’de yine böyle bir düzeltme olabileceğini bunun altcoinleri de etkileyebileceğini akıldan çıkarmamak ve yatırım stratejilerini buna göre yapmakta büyük fayda görüyorum.”

İsmail Hakkı Polat (BTCHaber.com yazarı)

“2021 öncelikle Bitcoin için sistem tarafından kabul yılı olacak. 2021 yılında pandeminin ekonomilerinde olumsuz etkilerini hissetmeye devam eden devletlerin, Bitcoin’e karşı aşırı izdiham karşısında bir düzenlemeden kaçamayacakları kanaatindeyim. Kriptopara dünyasında iyi ve kötü senaryolar tabii ki mevcut fakat hangi senaryo işlerse işlesin, 2021 yılından itibaren Bitcoin’in finans piyasaları dahilinde er yada geç kabullenileceği bir döneme gireceğiz. Bu doğrultuda Bitcoin’in de bugüne kadar yüksek inişli çıkışlı karakterinden kurtularak parasal sistem içinde daha istikrarlı bir şekilde hareket edeceğini öngörüyorum. 2021 yılı ve devamı 2022 yılında Bitcoin’in üçüncü ve son yükselişi olacağını düşünüyorum.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.