btbilgi

2020’nin ana olayı olan COVID-19 salgını, işletmelerde çalışma düzeninin ofislerden evlere geçmesine sebep oldu. Bu durum şirketlerin tüm birimlerindeki çalışanlar için geçerli oldu, siber güvenlikçiler de bundan kaçamadılar. Ponemon Enstitüsü ve Respond Software tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, salgının direk sonucu olarak güvenlik operasyon merkezlerinin (security operation centre – SOC) üçte birinden fazlasının uzaktan çalışmaya başladığını gösteriyor. İşin kötüsü, uzaktan çalışmaya zorlanan siber güvenlik ekipleri, hem hastalıkla hem de yeni tehditlerle başa çıkmak zorunda kaldığından tükenme problemi meydana geliyor.

Küresel bilgi güvenliği personeli ile yapılan araştırmanın raporu olumsuz bir tablo çiziyor. Zaten çalışanlar açısından stresli ve yüksek yoğunluklu bir iş olan siber güvenlik operasyon merkezleri, salgın yüzünden aşırı çalışma saatleri ve iş yükleri yüzünden çökme tehlikesi yaşamakta. Her ne kadar karantina tedbirleri insanları virüsten korumak için uygulanıyor olsa da, raporda uzaktan çalışanların yarısından fazlası karantina durumunun operasyonlar üzerinde olumsuz etkisi olduğunu aktarmış.

Uzaktan çalışma düzenlemesi, siber suçluların ofislerdekine kıyasla daha savunmasız olan ev ağlarına ve kişisel bilgisayarlara saldırılarını artırması ile sonuçlandı. Sene boyunca bu konuda çeşitli araştırmalar ve incelemeler gerçekleştirildi. Hepsi de uç noktaların güvenliğini sağlamanın ek zorluklar yarattığını onaylıyor. Güvenlik ekipleri 2020’deki giderek artan iş yoğunluğunu, evden çalışmanın baskılarıyla birlikte kat kat yaşadı denilmekte.

Respond Software’in başkan yardımcısı Chris Triolo, uzaktan çalışmanın normalde ofislerde bulunan SOC’lerde var olmayan ek zorluklar yarattığına işaret ediyor. Bunlar arasında aile, arkadaşlar, evcil hayvanlar, oda arkadaşları ve alışık olunan iş ortamından uzaklaşıp eski verimli ortamı arama var. Bu olumsuz şartların analistlerin üretken kalmasını, siber savunmaya odaklanmasını engellemesi söz konusu.

Raporda SOC personelinin evden çalışmasının moral düşmesine yol açtığı ve dörtte üçünün de tükenmişlik yaşadığını itiraf etmesi dikkat çekmekte. Nihayetinde bazı güvenlik analistlerin işlerinden istifa ettikleri, buna karşın işletmelerin SOC ekiplerine her zamankinden daha yüksek maaşlar vererek onları ellerinde tutmaya çalıştığından bahsedilmiş.

Rapora göre, işletmelerin bundan böyle personelleri ofisten çalışamadığında siber güvenliği nasıl yöneteceklerini öğrenmeleri lazım. Henüz salgın riski tam geçmemişken, benzer bir tehlikenin yeniden yükselmesi uzaktan çalışma modelini daha da kötü şartlarla zorlayabilir. Herkesin bu olumsuz koşulların geri dönüşüne hazırlıklı olması zorunlu deniliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.