btbilgi

Geçtiğimiz sene yaşanan karantinalar sonucunda evden çalışma ve uzaktan eğitim tüm dünya için önemli konular haline geldi. Bunlara evinde oturmak zorunda kalıp da sıkıntıdan online eğlence fırsatlarını kovalayanları da eklersek, artık internetin herkes için ne derece vazgeçilmez olduğunu görüyoruz. Tabi ki insanlara sunulan hiçbir hizmet bedava değil ve kullandığımız internetin de bir bedeli var. TELKODER’in (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği) yaptığı hesaplamaya göre, dört kişilik bir ailenin yıllık ortalama iletişim gideri neredeyse 4 bin TL’ye varmak üzere.

Telekomünikasyon alanının düzenleyici kuruluşu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı verilerden faydalanan TELKODER, genel bir sektör ve tüketici değerlendirmesi gerçekleştirmiş. Buna göre evlerinde bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan, ayrıca her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan dört kişilik bir aile, her ay haberleşme için ortalama 311,41 TL harcıyor (vergiler dahil). Bu rakamın 2020 yılında 3 bin 736 TL’ye ulaştığı raporlanmış. 2019 yılı için hesaplanan rakam ise yıllık 3 bin 225 TL olmuş.

TELKODER’in her yılın sonunda yaptığı analiz kapsamında açıkladığı ‘Elektronik Haberleşmede Aile Giderleri Araştırması’na göre sabit telefona aylık ortalama 42,37 TL (vergiler dahil) ödeniyor. Aynı araştırmada, üç GSM operatörünün abonelerinin ortalama aylık ödemelerinin ise 49,89 TL’ye (vergiler dahil) ulaştığı belirtiliyor. Sabit internet bağlantısı için ise aylık ortalama 69,48 TL (vergiler dahil) ödeniyor.

Verilen bilgiye göre bu giderlerin hepsinden yüzde 18 KDV’nin yanı sıra, sabit ve mobil haberleşme hizmetleri ve sabit ve mobil internet hizmetleri için yüzde 7,5 Özel İletişim Vergisi devlete aktarılmakta. Evlerinde bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir aile, iletişim gideri için devlete aylık 63,27 TL vergi ödüyor. Devlete ödenen verginin yılda yaklaşık 759 TL’yi bulduğuna dikkat çekilmiş.

Kurumdan yapılan açıklamada 2017 yılı sonuna kadar mobil telefonda yüzde 25, sabit telefonda yüzde 15 ve internet erişiminde yüzde 5 olarak uygulanan Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV), 2018 yılında tüm hizmetlerde yüzde 7,5 olarak değiştirildiği hatırlatılmakta. 2019 yılında Adil Kullanım Kotası’nın (AKN) kaldırılmasıyla internet fiyatlarına yapılan zamların, yakın gelecekte giderlerdeki internet payının ve vergisinin artacağının işareti olması söz konusu denilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.