btbilgi

Ocak ayının başında KPMG’nin bu yıl ikinci kez yayımladığı ‘KPMG Perspektifinden Birleşme ve Satın Alma Trendleri 2020’ raporunu ele almıştık. Raporda geçtiğimiz yıl dünyada birleşmelerin ve satın almaların önceki yıla yakın bir performans sergilediği aktarılıyordu. Raporun ilk kısmında 2020 yılı performansları incelenirken, ikinci kısmında ise 2021 için iyimser beklentiler içeren öngörüler yer almakta.

Rapora göre 2021 yılında ekonomide kademeli iyileşme ve buna bağlı olarak birleşme ve satın alma işlem hacimlerinin artması beklentisi mevcut. Geçtiğimiz yılı kökünden sarsan COVID-19 salgınına karşı aşı çalışmaların başlaması sonucu, hastalığın etkisinin kademeli olarak azalması söz konusu.

Bununla birlikte raporda devletlerin salgının ekonomik etkilerini azaltmak için benzeri görülmemiş ekonomik destek ve teşvik paketleri açıkladıklarına da dikkat çekilmiş. Merkez bankalarının genişleme politikaları ve para piyasalarına yüksek miktarda likidite sağlaması, işletmelerin küresel çerçevede tedarik zincirlerini tekrar değerlendirmesi de ekonomik anlamda öne çıkartılan noktalardan.

Türkiye’nin ise 2021 yılında özellikle endüstriyel üretim sektörü açısından ön plana çıkması; büyüme, istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmak için öngörülebilir para ve kur politikası kapsamında ekonomik göstergelerdeki dengelenme sürecinin yatırımcı iştahını artırabilecek etkenler meydana gelmesi öngörülüyor.

Salgının toplu etkisinin devam etmesi ve toparlanma döneminin uzaması, ülke ekonomisine olumsuz etki edebilecek öğeler olarak saptanmış. Türiye’ye karşı olası ABD ve AB yaptırımları, Türkiye’nin yakın coğrafyasında gerçekleşebilecek siyasi belirsizlik ve güvenlik sorunları da aşağı yönlü riskler olarak öne çıkıyor. Raporda Türkiye ile ilgili ele alınan diğer önemli konular da şu şekilde belirtilmekte:

  • 2021 yılında endüstriyel üretim ve otomotiv, teknoloji, medya ve telekomünikasyon, ilaç ve sağlık sektörlerinin öne çıkması bekleniyor.
  • TVF tarafından petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan enerji üretim projelerine yapılacak yatırımlar, TMSF’ye devredilen şirketlerin tekrar ihale sürecine çıkması ve ÖİB’nın portföyünde yer alan varlıklar için ihale sürecine girmesi işlem hacmini artırabilecek etkenler arasında yer alıyor.
  • Küresel aşılama çalışmalarının hız kazanması ve salgının sonra erme sürecine girmesi, 2021 yılı için iyimser beklentiler oluşturmakta. Ekonomideki kademeli iyileşme sonucunda işlem adet ve hacminin artması öngörülüyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.