btbilgi

Küresel salgının devam ettiği yeni yıl, ilk bakışta 2020’nin devamı gibi duruyor. Her ne kadar 2020’de herkes küçük veya büyük sıkıntılar yaşarken, belli alanlarda olumlu gelişmeler de oldu. Geçtiğimiz senenin olumlu taraftaki en dikkat çekici gelişmelerden biri e-ticaretin ölçülebilir biçimde yükselmesiydi. Evlerinden online alışveriş yapanlar arttığı gibi, tüketiciler de fiyat avantajından başka şeyler aramaya başladılar. Müşteri memnuniyeti hiç olmadığı kadar önem kazandı denilebilir.

Konuyla ilgili bir rapor hazırlayan küresel web hizmetleri sağlayıcısı GoDaddy firması, dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin markalarını güçlendirmeye yönelik bazı tavsiyelerde bulunmuş. Hem müşteri memnuniyeti hem de satışı artırmak için yapılabilecekler arasında şu üç yöntem öne çıkartılmış:

Web sitesi güncelleme

Marka değerini artırmak, yeni trendleri desteklemek ve popüler ürünlerinizi 2021’de daha görünür kılmak için web sitesini güncelleyerek işe başlamak önerilmiş. Sitenin sayfalarının, bağlantıların ve butonların düzgün çalıştığına emin olun. Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilmek için sosyal medya hesaplarının ve tüm bilgilerin güncel olması gerekli. Giderek daha önemli hale gelen online güvenliği artırmak için bir SSL sertifikası işe yarayacaktır. Ayrıca web sitesinin mobil cihazlara optimize olduğunun kontrol edilmesi de hatırlatılmış.

Müşteriyi iyi tanımak

2021’de pazarlama stratejisi oluştururken geniş çaplı fikirler yerine hedef kitleye odaklanmakta fayda var denilmekte. Hedeflenilen müşterilerin kim olduğunu anlamak, yeni yılda alınacak iş kararları için fikirler verebilir. Müşterilerin ortak özelliklerini belirlemek ve satın alma davranışlarındaki değişiklikleri fark etmek, daha iyi performans gösteren kampanyalar oluşmaya yaramakta. Her girişimcinin markasının yeni yılda diğerlerinden nasıl farklılaşacağını ve müşteri memnuniyeti açısından ne vereceğini düşünmesi iyi olacaktır. Mesela müşterilerin zaman harcadıkları sosyal medya kanallarını belirlemek, girişimcilerin hangi sosyal medya kanallarında daha aktif olması gerektiğini belirleyecektir.

Hedef kitleye göre strateji

Ürünün pazarlandığı kitlenin saptanması; ardından kampanyaların, içeriklerin ve etkileşim araçlarının buna göre düzenlenmesi başarıyı artırmakta. Mesela hedef kitlenin henüz ihtiyaç duyduklarını bile bilmedikleri ürünler hakkında fikir vermek için video pazarlama kullanılabilir. Instagram ya da Facebook canlı yayınları, canlı soru-cevap oturumları ve Instagram Hikayeleri gibi araçlarla ürünler daha etkili tanıtılabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.