btbilgi

Her sene Ocak ayında, ABD kökenli teknoloji kuruluşu Consumer Technology Association (CTA) dünyanın en büyük ve popüler etkinliklerinden birini düzenliyor. Consumer Electronics Show (CES) adındaki bu etkinlik, her sene 150 bin kişinin ziyaret ettiği dev bir teknoloji fuarı. Normalde Las Vegas’ta düzenlenen fuar, 2020’deki COVID-19 salgınının henüz sona ermemesi yüzünden bu sene tamamen dijital ortamda yapılacak. CES 2021 bu yıl yüz yüze toplantılar ve stand gezileri yerine video konferanslar ve sanal deneyimler ile geçekleştirilecek.

CES fuarı hem en yeni tüketici elektroniği ürünleri, hem de en son kurumsal çözümler için ideal bir tanıtım sahası. Fuarın bu sene de 5G ağları, artırılmış ve sanal gerçeklik, yapay zeka, siber güvenlik, dijital paralar, akıllı enerji sistemleri, Nesnelerin İnterneti (IoT), kuantum bilişim ve robotik gibi alanlarda gelişmiş örnekler sunması bekleniyor. Her sene fuarı baştan sona inceleyen ZDNet sitesi, CES 2021 boyunca teknoloji profesyonellerinin ve CIO’ların dikkat etmesi gereken üç trendi ele almış:

Sağlık ve iş yeri güvenliği

2020’nin sonu dünya çapında COVID-19 aşılanmasının başlangıcına tanık oldu. 2021’in ortalarına doğru eski normale mümkün olduğu kadar yakın bir duruma dönülmesi beklenmekte. Ofisler ve halka açık mekanlar kalıcı şekilde açılacak ama artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Salgın sonrası dünyada hibrit çalışma ortamlarına, gelişmiş e-ticarete ve online hizmetlere olan eğilimin devam etmesi söz konusu. CES 2021’de fiziksel ve zihinsel sağlık takibi, uzaktan sağlık çözümleri ve güvenli fiziksel etkileşim sağlayacak çözümleri sıkça görebiliriz denilmiş.

İş ve özel hayatı birleştiren teknolojiler

2020 boyunca yaşanan karantinalar, birçok insanın evlerinden çalışmasını zorunlu kıldı. Bu eğilime 2021 ve ötesinde yeni çalışma modelleri ile bir ölçüde devam edeceğimiz öngörülüyor. Teknoloji firmaları da bu geçişi daha verimli hale getirebilmek için çeşitli çözümler sunuyorlar. Özellikle BT liderlerinin bu eğilimi çok yakından izlemesi; gizlilik, güvenlik ve bağlantı konularında gelecek yenilikleri kaçırmamaları öneriliyor.

5G ağları

2020 yılı 4G’nin yerine geçmesi beklenen 5G ağlarının yola çıktığı sene oldu. Ne yazık ki salgın her şeyde olduğu gibi bu teknolojilerin de hızla yayılmasını engelledi. CES 2021 etkinliği 5G’nin IoT cihazları, dronlar ve otonom araçlar gibi yüzü geleceğe dönük kategorilerde en yeniliçi çözümleri bulacağımız yer olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.