btbilgi

Yaşamakta olduğumuz sıradışı zamanlar, çevreye yaptığımız kötülükleri yadsıyamayacağımız bir dönem anlamına geliyor. Özellikle de çevre kirliliğinin tüm dünyayı etkileyecek hale gelmeye başladı ve neyse ki dev şirketler ellerinden geleni yapıyorlar. Donanım ve bilgisayar ürünleri çevreyi farklı biçimlerde kirleten öğelerden ama bu konuda yapıcı çalışmalar devam etmekte. Dikkat çekici projelerden biri de, Dell’in üretiminde biyoplastik kullandığı dizüstü bilgisayar serileri.

Dell’in ‘Progress Made Real’ sosyal etki planının ana ayaklarından biri, sektörün en sürdürülebilir ticari bilgisayar portföyünü oluşturmak üzerine. Firma bunu başarabilmek için sürdürülebilir çözümler, malzemeler ve ambalajlar oluşturuyor. Bu sayede ürünlerin ömrü bittiğinde, en yüksek seviyede geri dönüştürülebilmesi mümkün olmakta.

Sürdürülebilirlik konusunda bir adım daha atan firma, yeni Latitude 5000 ve Precision 3560 bilgisayarlarının imalatında ağaç atıklarından elde edilen biyoplastik parçalar kullanmış. Bu ürünler firmanın, 2030 yılına gelindiğinde ürünlerinin yarısından fazlasının geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir malzemelerden oluşmasına ilişkin ‘Dell 2030 Hedefleri’ne uygun bir aşama olarak lanse edilmiş.

Bu dizüstü bilgisayarlarda kağıttan elde edilen bir yan ürün değerlendirilmekte. Bahsedilen özel materyal, ahşabın hamur haline getirilmesi sırasında elde edilen akıcı yan bir sıvı ürün olan ‘tallol’dan (tall oil) yapılıyor. Cihazların kapaklarının yüzde 21 oranında biyoplastik içeriğe sahip olduğu aktarılmış. Serideki tüm yeni ticari bilgisayarlar ve monitörlerin zaten enerji kullanımını azaltmaya yardımcı olan ENERGY STAR sertifikasına sahip olduğu ve EPEAT Gold ve Silver tescilli olduğu bilgisi verilmekte.

Bunun dışında, kullanılan geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir biyoplastikler sayesinde şu kazanımlar mümkün olabiliyor:

  • Dünya’nın etrafında araba ile 971 kere dönerek (yaklaşık 40 milyon kilometre) seyahat ettiğimizde oluşacak karbondioksit miktarı kadar emisyon tasarrufu,
  • Bir yıl boyunca 5 bin 564 eve elektrik sağlamak için yeterli enerji tasarrufu,
  • 226 olimpik boyuttaki havuzu doldurmaya yetecek kadar su tasarrufu.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.