btbilgi

Salgınla birlikte 2020 yılında hızlıca uzaktan çalışma sistemine geçen şirketler, bu yılı ciddi kayıplar ile kapattılar. Her ne kadar 2021 yılı için daha sağlam planlar yapılıyor olsa da, uzaktan çalışma sürecinde şirketlerin siber güvenlikte deneyimledikleri zayıf noktalar ortadan kaldırılmadığı sürece başarısız olmaya devam edecekler gibi gözüküyor. 2020’de yapılan bir araştırmayı hatırlatan Komtera Teknoloji, yaşanan veri ihlali vakalarının çoğunun kötü niyetli saldırılar sonucu oluştuğunu ifade etmekte.

Geçtiğimiz sene IBM’in ve Ponemon Institute’un gerçekleştirdiği ‘2020 Cost of a Data Breach Report’ (2020 Veri İhlali Maliyet Raporu) araştırmasının sonuçları, şirketlerin veri ihlallerinden dolayı ciddi zararlar gördüğünü gözler önüne sermişti. Raporda veri ihlallerinin şirketlere yıllık ortalama maliyetinin 3,86 milyon dolar olduğu aktarılmakta. 2019 yılına göre toplam maliyetlerde yüzde 1,5 oranında düşüş saptansa bile, son 10 yıllık dönemde oluşan zararlarda yüzde 10 artış yaşanmış. Ayrıca uzaktan çalışma yöntemini kulanmak zorunda kalan işletmeler için bu rakam ortalama maliyetten 137 bin dolar daha yüksek. Yani toplamda maliyet 4 miyon doların üzerine bile çıkabiliyor.

Uzaktan çalışma her ne kadar işletmelerin iş sürecini tamamen durdurmasına engel olduysa da, beraberinde tonla siber güvenlik problemi getirdi. Güvenlik önlemlerini her çalışanın evine, kişisel bilgisayarına ve kişisel ağına tam olarak adapte edemeyen işletmeler daha fazla saldırıya maruz kaldılar. Bunun sonucu olarak veri ihlali vakaları arttı, hem finansal olarak zararlar oluştu hem de saldırılara yanıt süresi uzadı.

Araştırmaya bakılırsa şirketler bir ihlali tespit etmek ve kontrol altına almak için ortalama 280 gün harcıyorlar. Bu zamanın yaklaşık 207 günü sorunu belirlemek için, 73 günü ise sorunu kontrol altına almak için değerlendirilmekte. Çalışanları ofis dışında veya evde bulunan işletmelerin yüzde 76’sı, vakaları kontrol altına almak için daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu belirtmiş.

Raporda çalınan ya da kaybolan verilerin şirketlere kayıt başına ortalama 146 dolara mal olduğu ifade edilmekte. Kişisel verilerin kayıt başı maliyeti ise 150 dolar seviyesine yükseliyor. Şirketler yalnızca iş süreçlerindeki aksama yüzünden maddi değil, müşterilerinin ve iş ortaklarının gözünde itibar keybettikleri için manevi zarar da görüyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.