btbilgi

Londra merkezli sosyal medya kuruluşu We Are Social, salgınla geçen Ocak-Eylül 2020 dönemi için bir araştırma gerçekleştirmiş. Bu araştırmanın sonuçlarından elde edilen verilerle hazırlanan rapora göre, 2020’nin ilk 9 aylık sürecinde dünyadaki toplam sosyal medya kullanıcısı sayısı 453 milyon artarak 4,14 milyara ulaşmış. Bu dönemde sosyal platformların kullanıcı sayıları, ilk kez dünya nüfusunun yarısını geçerek yüzde 53’e yükselmiş.

Raporun Türkiye ayağından en dikkat çeken bulguları Avantajix değerlendirmiş. Rapora bakılırsa Türkiye’de 54 milyon sosyal medya kullanıcısı var ve bu kişiler her gün ortalama 2-3 saat sosyal medyadalar. Platformlara dair verilen bilgiler de şu şekilde:

Instagram

Türkiye’de en fazla kullanıcısı olan sosyal mecra Instagram. Ocak-Eylül 2020 döneminde Instagram hesabı sayısı 6 milyon artarak 44 milyona çıkmış. ABD Instagram dünya sıralamasında lider, Türkiye ise altıncı sırada. Türkiye bu listenin Avrupa versiyonunda Rusya’nın ardından ikinci sırada yer almış.

Facebook

Türk kullanıcıların en fazla ilgi gösterdiği ikinci platform Facebook. Gençler artık pek tercih etmese de, platform Türkiye’de üye sayısını korumayı başarmış. 2020’nin ilk 9 ayında değişmeyen 37 milyon Facebook kullanıcısı sayesinde ülkemiz dünya sıralamasında 13’üncü sırada. Avrupa’da ise İngiltere’nin ardından ikinci durumda. Facebook’un dünya sıralamasında liderin Hindistan olduğu belirtiliyor.

Twitter

Geçtiğimiz senenin ilk üç çeyreğinde Twitter kullanan Türklerin sayısı 1 milyon 650 bin artarak, 13 milyon 450 bin’e yükselmiş. ABD bu platformda da lider durumda, dünya sıralamasında Türkiye ise altıncı sırada yer almış. Avrupa sıralamasında ise Türkiye, İngiltere’nin ardından ikinci sırayı yakalamış.

Snapchat

Salgın döneminde Türk kullanıcılarını artıran Snapchat, 2 milyon yeni kullanıcı sayesinde Türkiye’de Linkedin’i geçmeyi başarmış. Türkiye 9,7 milyona ulaşan üyesiyle dünya Snapchat sıralamasında onuncu sırada. Dünya listesinde lider yine ABD olmuş. Avrupa’da ise Türkiye’nin önünde Fransa, İngiltere ve Almanya var.

LinkedIn

Türkiye’de Linkedin kullanıcısı sayısının, salgın aylarında 1,1 milyon artarak 9,5 milyona ulaştığı aktarılmakta. ABD’nin lider olduğu dünya sıralamasında Türkiye ondördüncü durumda. Avrupa sıralamasında ise İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya’nın ardından ülkemiz altıncı sırada yer alıyor.

Diğerleri

We Are Social’ın araştırma sonuçlarında Youtube, Whatsapp, Messenger, Tiktok gibi popüler sosyal medya servislerinin sadece dünya genelindeki kullanıcı sayıları paylaşılmış. Yani ülkelerin ayrıntı rakamlarına yer verilmemiş. Youtube ve Whatsapp’ın kullanıcı sayısı 2’şer milyar, Messenger’ın 1,3 milyar, Tiktok’un ise 689 milyon olarak raporlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.