btbilgi

Daha önce de bahsettiğimiz ‘Digital Clutter’ (Dijital Dağınıklık), son yıllarda giderek daha fazla bahsedilen konulardan olmaya başladı. Özetle bu kavram hem işimizde hem de özel hayatımızda çevremizde olan tüm verilerin, dosyaların, bilgilerin ve uygulamaların yarattığı darmadağın olma duygusunu ifade ediyor. Dijital dünyada kullandığımız çoklu e-posta, mesajlaşma uygulamaları ve sosyal medya servisleri de bu dağınıklığın büyümesine katkıda bulunuyorlar.

Generali Sigorta firması yakın geleceğin önemli sorunlarından kabul edilen dijital dağınıklık ile savaşma noktasında uygulanabilecek bazı yöntemleri şöyle özetliyor:

E-postalar

Hem kurumsal hem de bireysel dijital hayatımızda her gün cevaplanmayı bekleyen e-postaların sayısı artmakta. Bu durum iş süreçlerinin ve iletişimin karmaşıklaşmasına yol açıyor. E-posta trafiğinin yönetiminin iş ve özel hayatta merkeze konulması, e-postaların birikmeye başlamadan günlük olarak sıfırlanması tavsiye edilmiş.

Klasörler

Her ne kadar kullanıcılar dijital belgeleri klasörlemenin ve arşivlemenin öneminin farkında olsa da, her zaman bunu verimli şekilde yapamıyorlar. Tüm dijital belge, video ve fotoğrafların kolayca bulanabilecek isimlerle kodlanması ve klasörlenmesi hayatı kolaylaştıracaktır.

Mobil uygulamalar

Günümüzde bir iş günü içinde, önemli belgelerin e-posta yerine WhatsApp ve benzeri mobil uygulamalar üzerinden paylaşılması normal hale gelmiş durumda. Bu dosya aktarım yöntemi ilk bakışta çok pratik gibi gözükse de, bir yerden sonra kime ne gönderildiğinin kaydının tutulamaması ileride sorunlar oluşmasına yol açabilir denilmiş. İşle ilgili önemli belgelerin mobil uygulamalar yerine e-posta yoluyla paylaşılması öneriliyor.

Bulut depolama

OneDrive, Google Drive, Dropbox, SkyDrive veya Yandex.Disk gibi bulut depolama hizmetleri dosyaların kolayca depolanmasına ve düzenlenmesine olanak sunmakta. Bu servislerde metin, resim, fotoğraf ve videolar ücretsiz şekilde (veya çok fazla yere ihtiyacınız varsa abonelikle) saklanıp arşivlenebilmekte. Bulut servisleri sadece dijital dağınıklık değil, güvenli veri yedekleme konusunda da çok işe yarıyorlar.

Üyelikler

Zamanında üye olunan ancak artık ilgilenilmeyen servisler devamlı olarak bildirimler paylaşmaktalar. Artık işe yaramayan üyeliklerden, gruplardan ve servislerden e-posta almamak, günlük iş yükünüzün azalmasını sağlayacaktır.

Eskiye dönüş

Dijital dönüşüm hayatımıza işledikçe, her türlü haberleşmeyi e-posta ya da mesajlaşma uygulamaları üzerinden yapma ve bunları kısa sürede unutma eğilimindeyiz. Arada bir telefonla veya yüz yüze iletişim kurmak (her ne kadar salgın döneminde uygulamak zor olsa da) beynimizdeki dağınıklığın biraz da olsa hafiflemesini sağlayabilir denilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.