btbilgi

2020 yılında yaşananlar bireylerin ve kurumların dijital dönüşümünü beklenenin üzerinde bir noktaya taşıdı. 2021 ise hem salgının yarattığı belirsizlik ortamının devamı, hem beklenmeyene karşı daha hazırlıklı olma yaklaşımını öne çıkarması, hem de inovasyonda hızlı bir yükseliş ümidi ile geldi. Cisco’ya göre, 2024 yılı için öngörülen trendler çok daha yakın bir tarihte hayata geçmiş durumda. Bu tabloya bakarak, 2021 yılı ve ötesinde dikkat çekecek bazı teknoloji trendleri şöyle sıralanmış:

Dijital uçurumda iyileşme

Verilen bilgiye göre şu anda gelişmekte olan ülkelerde toplumun yalnızca yüzde 35’i internete erişebilirken, gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 80. COVID-19 salgını küresel internet erişimini genişletme ihtiyacının ne kadar acil olduğunu ortaya koydu. PwC’ye bakılırsa, internet bağlantısının olmadığı yerleşim yerlerine internet sağlamak, küresel ekonomiye 6,7 trilyon dolar getirecek ve 500 milyon kişinin yoksulluktan kurtulmasını sağlayacak. Yakın gelecekte göreceğimiz yeni telekom teknolojileri milyonlarca kişi için büyüme, inovasyon ve dijital uçurumda küçülme demek.

Sensörler

Cisco Küresel İş Gücü Araştırması, şirketlerin yüzde 96’sının akıllı iş yeri teknolojisiyle daha iyi çalışma ortamları sağlayabileceğini ortaya koyuyor. Bunu başarmak için gerekli sensör çözümleri, 2021 yılında birey ve çalışan sağlığı ile güvenliğinde merkezi bir konumda olacak denilmiş. Yama benzeri sensörlerle sağlık takip edilirken, spor sensörleri beyin sarsıntısını izleyecek. Yorgunluk sensörleri ise zorlu koşullarda uyanıklığı takip edebilecek.

Müşteri deneyimi

Salgın boyunca artan mobil uygulama kullanımı, kamu ve özel sektör kuruluşlarının kullanıcılarla benzersiz biçimlerde iletişim kurmasını sağladı. Cisco bir çok iş sürecinin de artık mobil uygulamalar üzerinden yapılabildiğini hatırlatmakta. Bunlardan elde edilen gerçek zamanlı bilgi yığınlarının hızla eyleme geçirilebilir bilgilere dönüştürülebilmesi, müşteri deneyimini iyileştirmek için gerekli. Temel düzeyde müşteri memnuniyetini derin müşteri bağlılığı, heyecanı ve sadakatine dönüştüren de, bilgi edinme temelli kişiselleştirme ve deneyimin bu birleşimi oluyor.

Parolasız gelecek

2020’de yaşadığımız aşırı siber tehditler, ‘sıfır güven’ yaklaşımının da ötesinde çözümler gerekebildiğini gösterdi. Teknoloji firmaları, sektör grupları ve güvenlik hizmet sağlayıcıları yllardır parolasız bir geleceğe yönelik çalışmalar yapıyorlar. Kullanıcılar yeni yöntemlerle kimlik tanımlama yöntemi olarak geleneksel parolaları kullanmak zorunda kalmayacaklar, biyometrik çözümler gelişerek yaygınlaşacak. 2020 Duo Güvenilir Erişim Raporu’na göre iş amaçlı kullanılan mobil cihazların yüzde 80’inde biyometrik özellikler yapılandırılmış olup, bu oran geçtiğimiz beş yılda yüzde 12 artış göstermiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.