btbilgi

2020 yılı her ne kadar salgın ile anılacak olsa da, olumlu yanlarından biri de küresel e-ticaretin büyük bir gelişme göstermiş olması. 2020’de yüzde 20 büyümesi beklenen e-ticaret sektörü, IBM’in bir araştırmasına göre bir yılda beş yıllık ilerleme kaydetmiş durumda. 2014-2019 yılları arasında yıllık yüzde 18 büyüyen ve 3,5 trilyon dolarlık hacme ulaşan sektörün, 2023 yılında 6,5 trilyon dolarlık bir hacme ulaşacağı tahmin ediliyor. Bunun gerçekleşmesinde en büyük etkenlerden biri yapay zeka olabilir.

Yapay zekanın e-ticarete olan katkısını ele alan raporları inceleyen Teknoser firması, bu konuda dikkat çeken bilgiler vermiş. Yapay zekanın 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 15,7 trilyon dolarlık katkıda bulunması beklenmekte. En yaygın kullanım alanları ise sohbet robotları (chatbot), sanal asistanlar, arama motorları ve CRM uygulamaları. E-ticarete ağırlık veren şirketlerin bu sebeple yapay zeka yatırımlarını artırdığı ve dijital pazarlama bütçelerinin belli bir kısmını da yapay zekanın desteklediği uygulamalara ayırdığı ifade edilmekte.

Analistlere göre önümüzdeki birkaç yıl içinde tüketicilerin yüzde 85’i çeşitli online işlemlerini bir insanla iletişime geçmeden gerçekleştirebilecek. Yapay zeka ile güç bulan kişiselleştirilmiş pazarlamayı en iyi kullanan markalardan Amazon ve Netflix örnek gösterilmekte. Amazon’un müşterilerine önerdiği ürünlerde yapay zekanın analizi ile yüzde 29 satış artışı yakaladığı belirtiliyor. Netflix’in ise yapay zekanın desteği ile abonelerine öneri vermesi ve bunun yüzde 75 zaman kazandırması da başarılı bir diğer örnek.

E-ticarette yapay zekanın kullanımının gelecek birkaç senede hızla artması öngörülmekte. Araştırmalara göre 2025 yılında dünya genelinde e-ticaretin yapay zeka kaynaklı elde edeceği gelirlerin 36,8 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Son yıllarda yapay zekanın e-ticareti etkilediği alanlar ve çözümler şöyle özetlenmiş:

  • Sanal asistanlar alışveriş yapanın doğal sesinden alışveriş listesi oluşturabiliyor, online alışveriş siparişi verebiliyor.
  • Yapay zekanın doğal dil işleme (NLP) tekniği sayesinde, dijital asistanlar hem metin hem de sesli konuşmaları tanıyabilmekte.
  • Asistanlar bir ürünle ilgili stok bilgisini anında verebilme becerisine sahip.
  • Alışveirş süreci sırasında gerektiğinde veya talep edilirse müşteriler insan temsilcilere yönlendiriliyor.
  • Yapay zeka uygulamaları tarafından geliştirilen kişiselleştirilmiş ürün önerileri, dönüşüm oranlarını yüzde 915 artırıyor.
  • Bu asistanların en çok kullanılanı ‘chatbot’lar. Chatbot pazarının önümüzdeki 10 yılda 1,2 trilyon dolarlık bir hacme ulaşması beklenmekte.
  • Tüketiciler en uygun ürüne ulaşmak için yüzlerce ürünü ve e-ticaret sitesini karşılaştıramayacağı için, yapay zekalı görsel arama teknolojileri ile istenen ürün ve fiyat anında sunulabiliyor.
  • Müşterilerin online mağazalar, markalar ve servislerle nasıl etkileşime girdiğini anlamak için, yapay zekanın çok kanallı tarama ve analiz becerielrinden faydalanılmakta.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.