btbilgi

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) yaşayan ve görev yapan astronotlar, her zaman taze meyve sebze yeme fırsatı bulamıyorlar. Genelde istasyondaki ekibe gıdaları Dünya’dan roketler ile, dondurulmuş olarak gönderilmekte. Ayrıca uzayda yerçekimi olmadığı için bildiğimiz anlamda yemek hazırlamak da zaten mümkün değil. Ama NASA uzun zamandır istasyonda taze gıda üretmenin yolları üzerinde çalışıyor. Bunda belli miktarda başarılı da oldular. Önceki denemerden sonra, şimdi de uzayda ilk kez turp yetiştirildi ve test edildi.

United Press International’ın verdiği habere bakılırsa, NASA astronotlarının yörüngede yetiştirdikleri bir dizi turp ISS ekibi için bir yeni yıl sürprizine dönüşmüş. Turplar istasyonda üretilen ilk gıda değil. Daha önce uzayda marul üretilip yenildiğini, ayrıca özel bir üç boyutlu yazıcı sayesinde sentetik et üretme denemeleri yapıldığını da biliyoruz. Bu seferki turplar, önceki yapraklı yeşillikler dışında yörüngede yetiştirilen ve yenilen ilk sebze olmuş.

İstasyonda turp üretilmekte olduğu önceden NASA tarafından açıklanmıştı. Deneyler NASA’nın yörüngede daha uzun süre astronot tutabilmek ve onların sağlıklarını korumak için gerçekleştirilen bir dizi çalışmadan oluşuyor. Uzayda yaşamın daha sürdürülebilir kılınmasını amaçlayan çalışmaların sonucusu da turplar olmuş. Fakat deney tamamlandığında bu yetiştirilen ürünlerle ne yapılacağı konusunda, geçtiğimiz sene içinde ayrıntılı bilgi verilmemiş.

Yeni verilen bilgiye göre ise, ISS dahilinde yetiştirilen 19 turptan 10 tanesi dondurularak Dünya’ya incelemeler için yollanmış. Kalan dokuz tanesinin ise istasyon ekibi tarafından tüketilmiş olduğu ifade ediliyor.

Projenin baş araştırmacısı Karl Hasenstein, United Press International’a yaptığı açıklamada astronot Kate Rubins’in yorumunu aktarmış. Buna göre Rubins uzayda yetiştirilen turpların, kendi bahçesinde yetiştirdikleri kadar lezzetli olduğunu söylemiş. Astronotlar ayrıca o kadar dondurulmuş gıdadan sonra, taze sebze yiyebilmenin büyük bir keyif olduğunu da belirtmişler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.