btbilgi

COVID-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında ABD geliyor. Günlük bulaşma ve ölüm sayılarının hala belli seviyelerin altına düşmediği ülkede, yayılmayı mümkün olduğu kadar azaltmaya ve farkındalığı artırmaya uğraşan kurumlar bulunmakta. Bunlardan biri ‘Kalifornia Üniversitesi San Diego’ (UC San Diego). Üniversite salgın testlerini çoğaltmak ve virüsün yayılmasıyla mücadeleyi güçlendirmek amacıyla, sıradışı bir otomat makinesine başvuruyor.

Bu otomat makinesi ilk bakışta normal bir atıştırmalık satış makinesine benzemekte. Zaten tasarımı ve işlevi açısından da geleneksel otomatlardan bir farkı yok. Ama yaklaştığınızda içinde atıştırmalık veya içecek değil, COVID-19 test kitleri bulunduğunu görüyorsunuz. Üniversite bu tanı kitlerini öğrencilere, akademisyenlere ve üniversite çalışanlarına ücretsiz dağıtıyor. Dağıtımı hızlandırıp daha verimli hale getirmek için bu pratik yöntemi düşünmüşler.

Üniversite kampüste daha fazla kişinin salgına karşı hazırlıklı olabilmesi ve potansiyel pozitif vakaları bir an önce yakalayabilmek için, bu otomatlardan 11 tanesini kampüsün çeşitli yerlerine koymuş durumda. Makineler Pazartesi’den Pazar gününe kadar, sabah 9’dan akşam 4’e kadar aktif tutulmakta. Resmi web sitesindeki ‘Testing and Screening’ başlıklı sayfada, makineden alınan test kitini insanların kendi kendine uygulayabileceği aktarılmakta. İşlem gerçekleştirildikten sonra, numuneler otomatların yanında bulunan teslimat kutularına 72 saat içinde bırakılmalı deniliyor.

Testi uygulayan ve numuneleri analiz için bırakan kişilerin, akıllı telefonlarında UC San Diego’nun resmi mobil uygulamasını bulundurmaları önşart olarak belirtilmiş. Test kitinin üzerindeki kodun uygulamaya okutulması gerekiyor. Sonuçlarının, numune kutuya bırakıldıktan sonraki iki gün içinde hazır olacağı ve sonuçların mobil uygulama üzerinden kişiye iletileceği bilgisi de verilmiş. Üniversite yönetimi, kampüste yaşayan veya derslere gelen herkesin, haftada bir kez COVID-19 testini yapmalarını talep etmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.