btbilgi

Küresel olarak 2020 yılı boyunca o kadar çok değişim yaşandı ki, hepsini takip etmek epey zor hale geldi. Fiziksel dünyadaki her büyük çaplı dönüşüm, beraberinde sanal dünyada da etkiler yaratıyor. Bu değişimler üzerine bir araştırma yapan güvenlik firması Kaspersky, sonuçlarını ‘Kaspersky Security Bulletin: META Region’ başlıklı raporunda ele almış. Rapora göre META (Middle East, Turkey & Africa) bölgesinde 2021 için siber tehdit tahminleri, bölgedeki ülkelerin gelişmelerine bağlı biçimde ilerleyecek.

Raporda küresel olarak her ülkenin salgına karşı kendi yöntemleri ile mücadele etmek zorunda kaldığı aktarılmakta. Türkiye ve benzeri gelişmekte olan ekonomilerin, ulusal kilitlenmeler ve sınırlı ticari faaliyetlerden özellikle ağır etkilendiğine değiniliyor. İnsanların internete artan bağlılığı sonucunda, işsizlikteki artışın geleneksel suçlar dışında sanal suçlarda da yükselmeye dönüşmesi ihtimali raporda gözden geçiriliyor. İşsiz kişilerin az bir eğitim ile siber paralı askerlere dönüştürülmesi mümkün denilmiş. Bu askerlerin ihtilaflarda mahkeme kararlarını kazanmak, ticari ticari sırları çalmak ve işverenlere piyasada öne geçmeleri için rekabetçi istihbarat sağlamak için kullanılabilecek hassas, özel bilgileri ele geçirmek için işe alınacağı tahmini yapılmış.

Rapora bakılırsa gelişmiş kalıcı tehdit (APT) unsurlarında 2020 boyunca strateji değişiklikleri ve miktar artışı gözlemlenmiş durumda. Araştırmacılar 2021’de Türkiye dahil tüm bölge ülkelerinde, tehdit aktörlerinin APT saldırılarının uygulanmasına olan yaklaşımı değiştireceğini öngörüyorlar. Bu sebeple işletmelerin jenerik kötü niyetli yazılımlara özel fazla dikkat etmesi gerekeceği tahmin ediliyor. Bu jenerik araçların, daha karmaşık tehditleri yaymak için kullanılabildiği hatırlatılmış. Önümüzdeki aylarda birçok şirketin güvenliklerini artırmak için yarışması, Türkiye genelinde ise veri ihlallerinin artması beklenmekte.

İşletmelerin COVID-19‘un etkisiyle giderek zorlaşan dönemde hayatta kalma mücadelesi vermesinin, son derece rekabetçi bir pazarda kendini farklılaştırma baskısı yaratması söz konusu. Raporda mevcut manzaranın muhtemelen iflas vakalarına ve mahkemede hukuki ihtilafların artmasına neden olabileceğine değinilmekte. Bunun da bu kötü niyetli grupların faaliyet göstermesi için ideal bir üreme alanı oluşturduğu ifade ediliyor. Bu tür faaliyetlerin Türkiye’de henüz yaygın olmadığı, fakat META bölgesindeki ülkelerinin bu tarz siber tehditlere ve rsiklere karşı bağışıklığa sahip de olmadığı önemle belirtiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.