btbilgi

Terlemek insan vücudu için önemli bir işlem. Hem bedeni serinletmeye, hem toksik maddeleri dışarıya atmaya, hem de derideki gözeneklerin düzgün çalışmasına faydası var. Fakat ne kadar faydalı olursa olsun, insanlar çok fazla terlemek de istemezler. Anında temizlenmeyen ter deride birikir ve zamanla koku oluşturur. Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) araştırmacılarının bu konuda yaptığı ilginç bir şey var, o da teri emebilen ve hatta emdiği terden elektrik elde edebilecek bir materyal.

Bilim insanlarının geliştirdiği materyalden imal edilen film, terin insan vücudunu soğutması özelliğini örnek alıyor. Ter deride buharlaşarak onu soğutur ve rahatlama sağlar. Üretilen film bu süreci altı kata kadar hızlandırabiliyor. Ayrıca filmin mevcut malzemelerden 15 kat daha fazla nem emdiği de iddia edilmekte.

Filmin üretildiği materyal, etkili birer su emici olan kobalt klorür ve etanolamin kombine edilerek oluşturulmuş. Kombinasyon daha sonra su geçirmeyen, nefes alabilen ve esnek PTFE (politetrafloroetilen) membranlara yerleştiriliyor. Üretilen filmler ayakkabı tabanlıklarına veya koltuk altı pedlerine entegre edilebilir. Bu da sıcak havalarda veya egzersiz sırasında kullanıcıları daha kuru ve daha rahat tutabilir denilmiş.

Bu materyal nem emdikçe rengi de değişiyor. Önce mavi renkte başlıyor, ter topladıkça mora dönüşüyor ve sonunda da pembe renk alıyor. Renk değişmesi, filmin ne miktarda nem topladığına dair kolay anlaşılabilecek bir indikatör görevi görmekte. Materyal güneş ışığına maruz kaldığında topladığı nemi serbest bırakıyor. Araştırma ekibi bu toplama ve atma işleminin 100 defadan fazla gerçekleştirilebileceğini, ‘ScienceDirect’ jurnalinde yayımladıkları bilimsel makalede aktarmış.

Şimdi gelelim projenin en ilginç tarafı olan elektrik kısmına. Araştırmacılar materyali başka şekilde imal ederek, içinde toplanan nemden enerji üretmeyi de başarmış. Burada oluşturulan film elektrolit olarak kullanılıyor. Filmin içineki sekiz elektrokimyasal hücrenin her biri yaklaşık yarım volt elektrik üretebiliyor ve hep birlikte bir LED’e güç verecek kadar performans sergiliyor. Ekip bu miktarın çok fazla olmadığının farkında. Fakat materyal üzerinde yapılacak geliştirmeler sonucunda, düşük güç tüketen giyilebilir elektronik cihazların gelecekte terle bile çalıştırılabileceğine inanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.