btbilgi

2020 yılına damgasını vuran salgın yüzünden tüm ülkeler vatandaşların sağlığını korumak için kısıtlamalar getirmek zorunda kaldı. Özellikle seyahat ve havacılık sektörü bu durumdan kalıcı şekilde olumsuz etkilendi. İşin diğer tarafında ise dönüşen dijital süreçler ve artan siber tehlikeler var. Salgın sonrası dünyada aynı anda hem fiziksel hem de dijital güvenliğimize normalden fazla dikkat etmek durumunda kalacağız. Bu yeni dönemde seyahat etmek zorunda kalacaklar için, güvenlik firması Kaspersky önemli bazı noktalara işaret etmekte:

Odanızdaki casuslar

Oteller ve etkinlik yerleri ya kapalı veya çok düşük kapasite ile çalışıyor. İşletmeler bu sakin dönemi tesislerini düzenlemek ve teknolojik olarak yenilemek için kullanıyorlar. Giderek daha fazla teknolojik çözüm göreceğimiz konaklama tesisleri, aynı zamanda kişisel hayatınızı takip eden birer merkeze dönüşebilir. Kalacağınız otelde odanızda kameralı akıllı TV olup olmadığını, akıllı klimaları, size yardım etmeye çalışan sesli asistanları ve göremeyeceğiniz Nesnelerin İnterneti (IoT) sensörlerini hiç düşündünüz mü? Kaspersky’ye göre akıllı telefonunuzu şarj etmek için odadaki USB şarj prizine bağlamak bile kişisel gizlilik açısından tehdit oluşturabilir.

Kablosuz ağların riski

Günümüzde hiçbir yolcu yanında akıllı telefonu, tableti, e-kitap okuyucusu veya dizüstü bilgisayarı olmadan seyahat etmiyor. Gittiğimiz otellerde, restoranlarda ve kafelerde de genelde ilk sorduğumuz şey, bedava kablosuz internet hizmeti olup olmadığı. Her ne kadar ilk bakışta bu kablosuz ağları kullanmak faturaları azaltmanın bir yolu gibi gelse de, güvenlik uzmanları bu ağların güvenli olmayabileceğini defalarca hatırlattılar. Bedava kablosuz ağlara bağlıyken yapacağınız tüm finansal ve hesap işlemleri, hem ağı işleten operatör hem mekan sahibi hem de ağdaki trafiği farkettirmeden izleyen siber suçlular tarafından erişilebilir hale geliyor.

Self servis kioskları

Her ne kadar artık dijital uçak bileti kullanımı çok kolaylaşmış olsa da, yolcular hala ellerinde fiziksel bir bilet tutmayı daha garanti buluyorlar. Otellerde ve hava limanlarında yolcuların biletlerini çıkış alabilmeleri için herkese açık bilgisayarlar veya kiosklar görmüşsünüzdür. Bu cihazlarda e-posta hesabınıza giriş yaparsınız veya biletinizi nerede saklamış olursanız olun, açıp yazdırabilirsiniz. Burada kullanıcıların çoğunlukla unuttuğu şey, cihazlardaki hesaptan çıkış yapma veya tarama verilerini temizleme butonlarına basmak oluyor. Bunu unutmak kişisel verilerinizi kimliği bilinmeyen üçüncü partilere kendi elinizle vermeye denk bir güvenlik tehlikesi anlamına gelmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.