btbilgi

Geçtiğimiz senenin Mart ayı tüm dünya için bir dönüm noktası oldu. COVID-19 yüzünden evlerine kapanan insanlar, ya uzaktan çalışmak veya online eğitim için interneti daha fazla kullanır oldular. Online eğitim derken sadece okulların gidemeyen öğrencilerden bahsetmiyoruz. Onların dışında birden bire bolca boş zamanı olan insanlar da kendilerini geliştirmek için online ders platformlarına akın ettiler. Bunların en iyi bilinenlerinden olan Coursera, bir 2020 yılı sonu raporu çıkartmış ve insanların en çok hangi dersleri tercih ettiğine ışık tutmuş.

Platformda geçtiğimiz Mart ayından beri toplamda 69 milyondan fazla kayıt oluşturulmuş. Bu rakamın önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 430 artış anlamına geldiği ifade ediliyor. Coursera’nın 2020’deki en fazla izlenen online dersi, aynı zamanda Yale Üniversitesi’nde tüm zamanların en popüler dersi. Üniversitenin sunduğu ‘The Science of Well-Being’in online versiyonu, platforma eklendiğinden beri ilgi görmekteymiş. Fakat verilen resmi bilgiye göre sırf 2020’de 2,5 milyondan fazla kayıt almış durumda. Bu derste Profesör Laurie Santos’un, mutluluğun bilim destekli kökenleri ele aldığı aktarılıyor. Onun yanında farkındalığın dönüştürücü güçleri ve günlük ritüeller de incelenmekte.

2020’deki salgın yüzünden, platformda bununla ilgili konulardaki dersler de popüler olmuş. Bunlardan biri John Hopkins Üniversitesi’nin ‘COVID-19 Contact Tracing’ kursu. Bir diğeri ise Imperial College London’dan ‘Science Matters: Let’s Talk About COVID-19’ olarak veriliyor. John Hopkins’den verilen altı saatlik dersi 580 bin’den fazla kişi tamamlamış. Dersi tamamlayıp bitirme sertifikasını alanlar, New York eyaletinde sözleşmeli filyasyon ekiplerinde çalışabiliyorlar.

Coursera küresel popülerite listesinde üçüncü ve dördüncü sıralarda, son yılların şaşırtmayan eğitim konularından olan ‘Machine Learning’ (Makine Öğrenme) ve ‘Programming for Everybody’ (Herkes için Programlama) var. 2019’a kıyasla 2020 yılında profesyonel sertifikalara yönelik talepte yaklaşık yüzde 500 oranında artış saptanmış durumda.

Online eğitim platformu 2021 yılında iş, finans, teknoloji ve veri bilimi konularındaki derslerde kayıtların artacağını öngörüyor. Bunların en popüler olanlarından ikisi Yale Üniversitesi’nden ‘Financial Markets’ (Finans Piyasaları) ve Universidad Nacional Autónoma de México’dan ‘Finanzas Personales’ (Kişisel Finans). Yapılan yorumda 2020 boyunca herkesin bozulan ekonomik durumlarla uğraşması yüzünden bu tür derslerin popüler hale geldiği belirtiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.