btbilgi

KPMG Türkiye Danışmanlık Bölümü dünyada ve Türkiye’deki birleşme ve satın alma işlemlerinin değerlendirildiği araştırmanın bu seneki ikinci edisyonunu yayımladı. Araştırma COVID-19 salgını yüzünden can sıkıcı şekilde geçen 2020 yılının ekonomilere nasıl yansıdığını ortaya koyuyor.

‘KPMG Perspektifinden Birleşme ve Satın Alma Trendleri 2020 Raporu’ başlıklı çalışmaya göre, tüm yıla damgasını vuran salgının yanı sıra ekonomiyi ve siyaseti etkileyen en önemli konular ABD başkanlık seçimleri, dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleşen protesto ve eylemler, Batı Asya’daki çatışmalar ve Brexit’le ilgili belirsizlikler oldu. 2020 yılında dünya çapında birleşmelerde ve satın almalarda önceki yıla yakın ancak altında bir performans gerçekleşirken, Türkiye’de işlem hacmi ve işlem sayısı bir önceki yıla kıyasla yükselmiş durumda.

Rapora göre Türkiye’de 2020 yılında değeri açıklanan işlem hacmi toplam 6,9 milyar dolara ulaşmış. İşlem adedinin de 2019 yılına göre artış gösterdiği açıklanıyor. Değeri açıklanmayan işlemlerle birlikte tahmini toplam işlem hacminin 9 milyar doları bulması söz konusu. 2019 yılında bu rakamın 4,5 milyar dolar olarak saptandığı da hatırlatılmakta. Raporda 2021 yılı için iyimser beklentinin korunduğu, ekonomide kademeli iyileşme ile işlem hacimlerinin artmasını öngörüldüğü aktarılmış.

2020 yılında küresel trendlere paralel olarak dijitalleşmenin yükselmesiyle hem işlem sayısı hem de işlem hacmi bazında TMT sektörü (teknoloji, medya ve telekomünikasyon) öne çıktı. TMT sektöründeki en büyük işlem olarak, Türkiye Varlık Fonu’nun Turkcell hisselerinin yüzde 26,2’sini 1,8 milyar ABD doları bedelle satın alması kayda geçmiş.

Raporda finansal yatırımcıların (özel sermaye, risk sermayesi, varlık fonları vb.) 2019 yılında 78 işlem gerçekleştirirken, yarattıkları işlem hacminin toplam işlem hacmindeki payının yüzde 3 seviyesinde kaldığı belirtiliyor. 2020 yılında ise toplam 129 işlem gerçekleştiren finansal yatırımcılar, toplam işlem hacminde yüzde 52 seviyesinde bir paya sahip olmuşlar.

Yabancı yatırımcıların gerçekleştirdiği birleşme ve satın alma işlem sayısı, geçmiş yıllarla benzer şekilde 2020 yılında toplam 83 işlemle toplam işlem sayısının yüzde 32’si olarak gerçekleşmiş. Rapora göre 2020 yılında yabancı yatırımcıların geçen yıla kıyasla yarattıkları işlem hacmi 3,1 milyar ABD doları olarak gerçekleşip artış gösterse de, toplam işlem hacminden aldığı pay yüzde 45 ile yerli yatırımcıların gerisinde kalmış. 2020 yılında en büyük ilk 10 işlemin 6’sının yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirilmesi de raporda dikkat çekilen bir bilgi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.