btbilgi

Uzun zamandır yavaş yavaş gelişmekte olan uzaktan çalışma konsepti, 2020 yılının salgın krizi yüzünden aniden herkes için gerçek hale geldi. Eğer bu trend normal sürecini devam ettirseydi, evlerine kapanmak zorunda kalan insanlar görmeyecektik. Onun yerine bir süredir dijital göçebe (digital nomad) denilen yeni bir çalışan türünün yayıldığını görecektik. Bu kategoriye giren insanlar dünya üzerinde istediği yere gidip, istediği yerden serbest şekilde iş yapmayı yaşam biçimi haline getiriyorlar. İşte Jeep Ger adı verilen konsept araç da tam bu türden insanlara göre.

Dijital göçebeler için elektrikli araç konsepti: Jeep Ger
Kaynak: B.K.Kang

Özellikle ‘Gen Alpha’ denilen Alpha Kuşağı’nın üyelerinin bu dijital göçebeliğe çok eğilimli olması beklentisi mevcut. Dijital göçebelerin serbest yaşam ve esnek çalışma düzeninde en çok ihtiyaçları olan şey de, onları hem istedikleri yere götürecek hem de rahat etmelerini sağlayacak bir araç. Göçebe kavimler çok eskiden beri hareket halinde yaşamaya alışık durumdalar. Buna en iyi (ve hala görülebilecek) bir örnek, Moğol göçebe kabileleri. Moğol kabileleri hala bu yaşam tarzını devam ettirmekte ve seyahatlerinin arasında ‘yurt’ (diğer adı ile ‘Ger’) denilen taşınabilir büyük çadırlarda yaşamaktalar. Tasarımcı B.K.Kang işte buradan ilham almış.

Dijital göçebeler için elektrikli araç konsepti: Jeep Ger
Kaynak: B.K.Kang

Kang’ın verdiği bilgiye göre aracın tam adı ‘Jeep Ger / D-nomad Hub’. Bu dört tekerli elektrikli araç resmi bir Jeep tasarımı değil, daha çok fütüristik bir mobilite konsepti. Aracın birçok önemli özelliğinden biri tamamen otonom olması. Yani yolcuların sadece gitmek istedikleri yeri belirlemeleri yetecek. Yolcular istedikleri yere varınca araç bu sefer ufak bir dönüşüm ile teknolojik bir çadır haline geliyor. Bu çadıra bir hamak, oturma alanı, çalışma masası ve dönüşen bir yatak dahil durumda.

Dijital göçebeler için elektrikli araç konsepti: Jeep Ger
Kaynak: B.K.Kang

Buna benzer mobil ev fikirleri çok gördük ama Jeep Ger başka bir özelliği ile kendini ayırıyor. Araç aynı zamanda merkezi bir istasyon tesisine dışarıdan bağlanarak bir oda özelliği de görebiliyor. Kullanıcı Ger ile bu istasyona geliyor, arka bölümü açılıyor ve özel bir docking bölümüne ekleniyor. Bu tesis kullanıcının toplantı için geldiği bir ofis binası da olabilir, bitmekte olan gıda malzemelerini temin edebileceği bir alışveriş merkezi veya bir şarj istasyonu da. Konsept bir havalimanı terminaline özel peronlar aracılığı ile yanaşan yolcu uçaklarına benzetilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.