btbilgi

Yeni yılın ilk günü herkesin can sıkıcı geçen bir seneye veda ettiği ve umutla dolduğu en önemli günlerden. Ne yazık ki siber suçlular ve saldırganlar duruma böyle bakmıyor. Onlar için yılın her günü, yasadışı operasyonlarını gerçekleştirmek için uygun bir gün. Dolayısı ile yeni yılın ilk gününde, bu sene de başımızın siber suçlar yüzünden ağrıma ihtimalini unutmamak gerekiyor. Güvenlik firması ESET, 2021’de de dikkat edilmesi gereken siber güvenlik konularını şöyle özetlemiş:

Video iletişim platformlarında güvenlik

2020’de iş arkadaşlarımız ve ailemizle iletişim kurmanın başlıca yollarından biri video konferans ve iletişim platformları oldu. Hızla popüler hale gelen bu servislerin, aynı zamanda siber suçluların da hedefi haline geldiğini gördük. Bu video iletişim servislerini kullanırken güvenlik ayarlarını kontrol ettiğinizden emin olmanız önerilmiş.

Sosyal medya paylaşımları

Sosyal medya sitelerinde kişisel bilgileri paylaşmadan önce, kullanıcıların durup bir kez daha düşünmeleri gerekli. Siber suçluların internet üzerindeki her türlü noktadan hakkımızda bilgi toplayabildikleri bir çağda, kiminle ne paylaştığımızı ve nasıl bir etkisi olacağını gözden geçirmekte fayda var. Örnek olarak, paylaştığımz her fotoğraftaki meta verilerin, fotoğrafın çekildiği konum hakkında bilgi verebilmesi gösterilmiş.

Mobil uygulamalara dikkat

Akıllı telefonunuza veya tabletinize yeni bir oyun indirmeyi planlıyorsanız, yapılabilecek en güvenli şey bu uygulamayı platformunuzun resmi uygulama mağazasından indirmek. Alternatif veya resmi olmayan mağazalar uygulamaları daha ucuza veya ücretsiz olarak sunabilir. Fakat bu türden üçüncü parti uygulama mağazaları büyük firmaların sağlayabildiği düzenlemelere sahip değil. Bu mağazalardaki uygulamalar sıkı onay süreçlerinden geçmiyor ve sahte olması veya içinde zararlı kod barındırması mümkün.

Online arkadaş mı, dolandırıcı mı?

Salgınla birlikte online arkadaşlık platformlarının trafiği de tüm zamanlardan fazla yükseldi. Kimseyle yüzyüze görüşemeyen insanlar, bu platformların aracılığı ile özledikleri iletişimi kurmaya çalıştılar. Yeni arkadaşlıkların verdiği heyecen, kullanıcıların daha dikkatsiz hale gelmesine yol açabiliyor. ESET’e göre yeni görüşmeye başlanan kişi konuşmayı başka bir mesajlaşma platformuna taşımak veya borç para istemeye başladıysa şüphelenmek gerekli.

Oyun dolandırıcılığı vakaları

Siber güvenlik denilince akla hemen oyunlar gelmeyebilir. Ama 2020 boyunca karantinada kalan kullanıcıların kendilerini online eğlence imkanlarına ve oyunlara, özellikle de mobil oyunlara açtılar. Oyun odaklı çalışan siber dolandırıcılığın da bu sene yükseldiğini söylemek mümkün. Bazı oyunlar hızlı ilerleme sağlayan oyun içi satın alma teklifleri vermekte. Eğer seçilen oyun sahte (veya kılıf) bir mobil oyunsa, dolandırıcıların kontrolünde olabilir ve kullanıcıları maddi zarara uğratabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.