btbilgi

Geleceğin en yüksek potansiyele sahip temiz enerji kaynaklarından biri nükleer füzyon. Dünya çapında bir çok araştırma kuruluşu ve firma bunu gerçeğe çevirmek için projeler yürütmeyi sürdürüyorlar. Gelişmesi bilim dünyası tarafından yıllardır takip edilen Güney Kore kökenli KSTAR reaktörü bu önemli projelerden biri. Daha önce KSTAR’ın kırdığı rekorlardan bahsetmiştik. Zamanla ilerleyen ve performansı yükselen reaktörün yeni bir rekor kırdığı haberi geldi.

Phys.org’un verdiği bilgiye göre, Güney Kore’nin füzyon reaktörü KSTAR, 100 milyon derecenin üzerinde bir sıcaklığı 20 saniye boyunca koruyarak bir rekora imza atmış. Bu rekorun önemi, varılan sıcaklığın Güneş’in çekirdeğinden daha yüksek bir seviyede olmasında yatıyor. Seul Ulusal Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nin yardımıyla kırılan rekorla ilgili, reaktörü inşa eden Kore Süper İletken Tokamak Gelişmiş Araştırması (KSTAR) ekibi şu açıklamayı yapmış:

“KSTAR deneyinin ITB (Internal Transport Barrier) modlarının bazı dezavantajlarının üstesinden gelerek yüksek sıcaklıkta uzun süreli çalışmasındaki başarı, bizi nükleer füzyon enerjisinin gerçekleştirilmesi için gerekli teknolojilerin geliştirilmesine bir adım daha yaklaştırıyor.”

Füzyon reaktörlerinde sıcaklığın yüksek olması, enerji sağlayan füzyon reaksiyonlarının kontrol edilmesi açısından önemli durumda. Aynı Güneş’te olduğu gibi, reaksiyonlar sadece aşırı yüksek basınç ve sıcaklık seviyelerinde meydana geliyorlar. Yani yüksek sıcaklıklar ne kadar uzun süre korunabilirse, enerji üretimi için gereken plazma hali o kadar uzun süre korunabiliyor.

New Atlas sitesine göre, 2007 yılında inşası biten KSTAR füzyon reaktörü ilk kez plazma oluşturmaya 2008’de başlamış. 2016 yılında kırılan ilk rekor, 50 milyon derecedeki plazmanın 70 saniye boyunca sürekliliğinin sağlanması ile gerçekleşmiş. 2018’de 100 milyon derecelik plazma ısısına erişilebilmiş ama bu ısı sadece 1,5 saniye boyunca sabit tutulabilmiş. 2019 yılında süre 8 saniyeye çıkmış ve sonunda da yeni 20 saniyelik tutarlı rekora ulaşılmış.

KSTAR’ın füzyon reaktörü için yakın gelecekteki hedefi ise, beş yıl içinde 100 milyon üzerinde dereceyi 300 saniye boyunca koruyabilmek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.