btbilgi

Daha önce 2020 yılının mobil oyun geliştiricileri için iyi bir yıl olduğu yönünde haberlere yer vermiştik. Salgının eve kapattığı insanlar sıkıldıkça kendilerini eğlenceye, streaming filmlere, dizilere, müziğe ve oyunlara verdiler. Bunun maddi yansıması da epey büyük oldu haliyle. Mobil uygulama sektörünü yakından takip eden Sensor Tower firması, 2020 yılı boyunca büyük uygulama mağazalarında harcanan paranın 100 milyar doları geçtiğini aktarıyor.

Sensor Tower tarafından yayımlanan raporda, 2020 yılının Kasım ayında Apple App Store ve Google Play Store’da yapılan küresel harcamanın rekor kırdığı belirtilmekte. 2019’a göre yıllık harcamalar 2020’de yüzde 17,1 oranında artmış. Sırf bu yılın Noel gününde, Apple’ın ve Google’ın uygulama mağazalarında tüm dünyadaki tüketiciler yaklaşık 407,6 milyon dolar harcamışlar. 2019’un aynı döneminde bu rakamın yaklaşık 303 milyon dolar olduğu ve yıllık yüzde 34,5’lik bir büyüme anlamına geldiği raporda yer almakta.

Mobil uygulama mağazalarında 2020 harcaması: 100+ milyar dolar
Kaynak: Sensor Tower

Mobil uygulama mağazalarında Aralık ayı toplam harcamaları (27 Aralık’a kadar ölçülen rakam) 9 milyar dolara ulaşmış durumda. İnsanların yıl sonunda gidemediği tatillere ayırılan bütçelerin bir kısmının, bu sene mobil oyun harcamalarına ayırıldığı tahminine yer verilmekte. Geçen yılın aynı zamanında mobil oyunlara 232,4 milyon dolar harcanırken, bu sene yüzde 27 artışla 295,6 dolara yükselmiş.

Apple’ın App Store mağazası geçmiş senelerdekine benzer şekilde bu sefer de liderliği kaptırmamış. 2020’de App Store mobil uygulama pazar payında, bir önceki yıla göre yüzde 35,2 artışla yüzde 68,4 oranda paya sahip. App Store 2020 yılında uygulama satışından 278,6 milyon dolarlık gelir elde ederken, Google’ın Play Store mağazası ise 129 milyon dolara yükselmiş.

Tencent’in dağıtımını üstlendiği ‘Honor of Kings’ isimli mobil oyun, 2020 yılında 10,7 milyon dolar ile en fazla para kazanan mobil oyun. TikTok ise dünya çapında elde ettiği 4,7 milyon dolar gelir ile, oyunların dışında en iyi para kazanan uygulama olmuş.

Mobil oyunlar hem küresel pazarda, hem de yerel pazarlarda en fazla para harcanan mobil uygulama kategorisi olmaya devam ediyor. Mobil oyunlar yerel pazarlar içinde en fazla geliri ABD’den elde etmiş. ABD kökenli kullanıcılar 2019’da mobil oyunlara 69 milyon dolar verirken, 2020’de yüzde 26,4 oranda artış ile harcamalar 87,2 milyon dolara çıkmış. Diğer uygulamaların ise yüzde 72,2 oranla artarak 24,8 milyon dolardan 42,7 milyon dolara yükselen bir grafik izledikleri raporlanıyor. ABD’de en çok alınan mobil oyun ‘Roblox’ olmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.