btbilgi

Rubik Küpü tüm zamanların en başarılı zeka oyunlarından biri olarak kabul edilmekte. Hafızayı ve el-göz koordinasyonunu aynı anda çalıştıran bir oyun olarak klasikler arasına girmiş durumda. Ondan esinlenen Ilya ve Savva Osipov, Rubik Küpü’nün dijitali diyebileceğimiz ‘WowCube’ ürününü piyasaya sunmaya hazırlanıyorlar. Bu sıradışı oyuncak CES 2021 İnovasyon Ödülleri’nde ödül adaylarından biri.

Baba/oğul ekibinin kurduğu CubiOs Inc tarafından geliştirilen WowCube, her yüzeyinde dörder adet renkli IPS ekran bulunan bir küp. Cihazın toplamda 24 ekranının dışında sekiz mikroişlemcisi ve bir ivmeölçeri var. Küp parçaları çoklu eksenlerde döndürülebiliyor ve ekranların birbiriyle hizalanma şekli değiştirilebiliyor. Ekranlarda dokunmatik özelliği veya buton bulunmamakta. Köşeden köşeye 70 cm’ye 70 cm büyüklüğünde ve sadece 335 gram ağırlığında. İçindeki entegre 4,320 mAh kapasiteli lityum-iyon bataryası tam şarjda sekiz saate kadar kullanım verebilmekte.

Her ne kadar Rubik Küpü ile benzerliği çok olsa da, bu cihaz tamamen farklı oyunlar için icat edilmiş. Cihaz Bluetooth aracılığıyla akıllı telefondaki özel bir iOS / Android uygulamasına bağlanmakta. Mobil uygulama üzerinden küpe oyunlar yüklenebiliyor. Oyunlar sırasında ekranlarda çeşitli şekiller, sayılar, harfler ve hatta animasyonlar görüntülenmekte. Kullanıcılar oyunları parçaları çevirme ve küpü sallama kombinasyonları ile oynuyorlar.

Osipov’lar sadece cihazı geliştirmemiş, WowCube için kelime oyunları, bulmacalar, labirentler ve arcade oyunları da tasarlamış. Bunlar mobil uygulama içindeki oyun mağazasından elde edilebilecek. Küpün potansiyelini ortaya çıkartmak isteyen yaratıcı kişiler, üçüncü taraf geliştiricilerin indirmesine açık bir API (uygulama programlama arayüzü) aracılığı ile kendi oyunlarıı üretebilecekler. Daha da ötesi, küp hem fiziksel oyunlarda hem de sanal gerçeklik oyunlarında değişik şekillerde kullanılabilme özelliğine sahip.

WowCube: Rubik Küpü’ne teknolojik bir bakış açısı
Kaynak: WowCube

İşin ilginci, WowCube sadece oyun oynamak için de geliştirilmemiş. Cihaz oyun dışı uygulamalar için de değerlendirilebilecek. Verilen örnekler arasında cihazın küp ekranlarında saat, tarih ve hava durumu gibi bilgiler görüntülenmesi var. Yani küp masanızda duran şık, ilginç ve çok akıllı bir alarmlı saat veya çeşitli uyarılar alabileceğiniz bir aksesuar olarak konumlandırılabilir.

Firma fiyatlandırma ve piyasaya çıkış zamanı ile ilgili henüz bilgi vermemiş. Bunların 2021’in Ocak ayında düzenlenecek CES tüketici elektroniği fuarında açıklanması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.