btbilgi

2020 yılı oyun sektörü, özellikle de mobil oyunlar için iyi bir sene oldu. Yılın ilk çeyreğinde yayılan Koronavirüs tüm ülkelerde insanları karantinaya sokarken, sürecin başından beri yapılan araştırmalar insanların evlerinde kapalıyken bolca oyun oynadığını göstermekte. Analistler 2020 yılı içerisinde 44,1 milyar mobil oyun indirildiğini ve yıl sonuna kadar 2,7 milyar kullanıcının oyunlara 77,2 milyar dolar harcayacağını söylüyorlar.

Bu gelişme oyun ekosisteminin de ilerlemesine sebep oldu. 2020 yılındaki dev satın alma ve resmi yatırımların yanı sıra, sektörde hem oyun oynama sürelerinin hem de mağaza içi harcamaların artışı saptanmış durumda. Türkiye’de ise özellikle ‘hyper casual’ ve ‘casual’ oyun kategorilerinin yükselişe geçtiği belirtiliyor. Bu alandaki hareketlilik genç yeteneklerin alana yönelmesine ve küçük stüdyoların sayısının hızla yükselmesine sebep oldu.

Tüm bu gelişmeleri göz önüne alan alışveriş platformu n11.com, Güney Kore’nin en büyük mobil oyun geliştiricisi Netmarble’ın Türkiye ofisi Netmarble Turkey ve Doğuş Teknoloji birlikte yeni bir projeye imza atmışlar. Sektörün gelişimine altyapıdan destek vermek isteyen, ekibini kurmuş ya da kurmamış tüm gençleri hedefleyen yeni bir mobil oyun ekosistem programı duyuruldu. Üçlünün hedefi Türkiye’nin bu alandaki en etkin ağını oluşturmak olarak özetlenmiş.

Türkiye’nin oyun sektöründe daha fazla söz sahibi olması için hayata geçirilen ekosistem programında, yetenekli gençlere dijital ortamda 4 ana başlık altında mentorluk eğitimi verilecek. Oyun fikir üretiminde gençlere eğilimin tespiti, oyunlara özel trend raporları, araştırmalara erişim ve ilgili eğitimler Netmarble Turkey tarafından sunulacak. Gençler aynı zamanda alanında uzman eğitmenler tarafından oyun tasarımı, UI tasarım, 2D, 3D, interaktif tasarım, animasyon ve efekt tasarım eğitimi de alacaklar.

Oyunun geliştirme safhasında ise Doğuş Teknoloji ile Netmarble eğitmenleri katılımcılara proje yönetimi, oyun geliştirme, kaynak yönetimi, SDK entegrasyonları ve stüdyoları destekleyen diğer yazılımlar hakkında eğitim düzenleyecek. 10 hafta sürecek eğitim kapsamında ise n11.com ve Netmarble Turkey eğitmenleri yeni kullanıcı kazanımı, kampanya yönetimi, uygulama içi satın alma ve reklam, marka değerinin artırılması ve oyun tasarımı konusunda gençleri eğitecek.

Eğitim programına üniversitelerin ekonomi, istatistik, mühendislik, psikoloji, organizasyonel davranış, davranış bilimi, görsel tasarım, oyun tasarımı gibi bölümlerinde okuyan öğrenciler ya da mezunlar başvurabilecek. Eğitim programı sonrasında ekipler oluşturularak yeni bir ekosistem kurulacağı bilgisi verilmekte. Program hakkında ayrıntılı bilgi ve başvurular GamersHub Türkiye web sitesinde bulunabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.