btbilgi

Geleceğin araçları, arabaları ve hareketli cihazları şu anda gördüklerimize hiç benzemeyeblir. Elektrikli araç devrimi bir yana, kullanıcıların ihtiyaçları değiştikçe ve teknoloji seviyesi de bunları karşılayabildikçe birbirinden ilginç şeyler göreceğimize eminiz. Daha şimdiden geleceğin sıradışı araçlarını destekleyecek yenilikçi fikirler gelişmekte. Bunlardan biri FUJI Ninja Tekerlek (FUJI Ninja Wheel) denilen tuhaf çözüm.

FUJI Ninja Tekerlek, tek bir yönde (yani ileri-geri) değil her yönde serbestça hareket edebilen bir ürün. Çözümün geliştirilmesindeki amaç, yakın geleceğin otonom araçlarının hareket kabiliyetlerini artırmak. Bu tekerlek araçlara, daha önce geleneksel tekerlekler ile mümkün olmayan bir beceri verebilecek. Sadece otonom araçlar için değil, tekerlek olağanüstü dönüş özelliği ile geleceğin robotlarına da inanılmaz bir hareket yelpazesi verme imkanına sahip.

Tekerlek bildiğimiz ürünlere hiç benzemiyor. Sağda ve solda koruyucu mahfazaların içinde bulunan, uçlarından dış çerçeveye bağlı, 45 derece eğimli yarım makaralardan oluşmakta. Makaralar içten de birbirine ve motora bağlılar. Makaraları farklı yönlerde döndürmek sureti ile, tekerleğin olduğu yerde hiç hareket etmeden 360 derece dönmesi sağlanabiliyor. Bunlardan dört tanesi bir araca takıldığında, bu sefer araç aynı manevrayı olduğu yerde yapabilmekte.

FUJI ekibi ürünle ilgili şu bilgileri vermiş: “Özellikle Koronavirüs salgınının yayılmasından başlayarak, gelecekte ‘hareket ve ulaşım yöntemlerinin’ günlük hayatın her noktasında yaşam tarzlarını dönüştürmek için bir fırsat olacağına inanıyoruz. Tekerlek yakında ticari olarak kullanılacak bir ürün haline gelecek ve otomobillere, mobilite çözümlerine dönüşerek insanların hayatlarını zenginleştirecek.”

İşlevselliği geometrik ve estetikle birleştirmeyi başaran FUJI Ninja Tekerlek, tasarımcısı FUJI SEISAKUSHO CO.,LTD firmasına 2020’nin ‘GOOD DESIGN’ ödülünü kazandırmış. ‘Ulaşım Sistemi ve Hizmetleri’ kategorisinde ödül kazanan tasarım için, jüri değerlendirmesinde şunlar aktarılıyor: “Bu tekerleklerin her birinin dönüşü ayrı ayrı kontrol edilerek, her yöne hareket mümkün kılınabilir. Lojistik sektöründe önemi giderek artan otomatik araçlarda kullanılacak bu ürün, geleneksel tekerleklerden daha küçük dış çapa sahip olmasına rağmen yük kapasitesinde çarpıcı bir artış sunuyor. Merkezde bölünmüş silindirlerin ve aksların dengelenmesiyle yumuşak dönüş sağlanmakta. Üreticinin yıllar içinde geliştirdiği yaratıcılığı kullanarak, çok zor bir hedefe ulaşmadaki başarısına övgü sunmak istiyoruz. Bu yalın geometrik tasarımın kendine has bir estetik çekiciliği var.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.